delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς! Empty Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς!

Δημοσίευση από ???????? Τρι Μαρ 31, 2009 10:45 pm

Μήλα, μπανάνες, πορτοκάλια, αγγουράκια και καρότα σερβίρονται στο τραπέζι σας, όλες τις ώρες. Και μην αναρωτηθείτε αν...κάποιοι σας πλησιάσουν με άγριες διαθέσεις: Είναι επειδή θα θέλουν να σας... δαγκώσουν! Τα ζουμερά φρούτα και τα δροσιστικά λαχανικά δεν κάνουν μόνο καλό στην υγεία, αλλά και στην ομορφιά σας.

Tα τελευταία χρόνια οι ερευνητές ασχολούνται όλο και περισσότερο με τα συστατικά που τους προσφέρει απλόχερα η φύση. Γι' αυτό άλλωστε και δημιουργούν ολοένα και πιο πολλά καλλυντικά προϊόντα με βάση τα αιθέρια έλαια των φυτών, αλλά και τις πολύτιμες βιταμίνες των φρούτων και των λαχανικών. Γιατί λοιπόν να μην εκμεταλλευτείτε κι εσείς τα λαχταριστά φρούτα και τα λαχανικά που έχετε στο ψυγείο σας; Ανασκουμπωθείτε και φτιάξτε μόνες σας φυσικές μάσκες ομορφιάς και χαρείτε τις ευεργετικές τους ιδιότητες.

Μπανάνα: Λιώνετε μια μπανάνα με το πιρούνι και την απλώνετε στο πρόσωπο και τον λαιμό. Περιμένετε 15 λεπτά και ξεπλένετε με ζεστό νερό. Η μάσκα - μπανάνα χαρίζει απαλότητα και αναζωογόνηση στα ξηρά και ευαίσθητα δέρματα.

Μήλο: Λιώνετε ένα μήλο και το αναμιγνύετε με μια κουταλιά μέλι και μια κουταλιά σπόρους από σιτάρι. Απλώνετε το μίγμα με τα δάχτυλά σας ή ένα πινέλο στο πρόσωπο και τον λαιμό. Το αφήνετε περίπου 15 λεπτά και στη συνέχεια ξεπλένετε με ζεστό νερό. Το οξύ που περιέχει το μήλο κλείνει τους πόρους και η πηκτίνη βοηθά στην αντιμετώπιση των λεπτών γραμμών.

Βερίκοκο: Αν και δεν είναι η εποχή τους, φυλάξτε τη συνταγή που σας δίνουμε για αργότερα. Λιώστε λοιπόν 2-3 βερίκοκα και απλώστε τα στο πρόσωπό σας και αφήστε τα να δράσουν για περίπου 20 λεπτά. Ξεπλένετε με ζεστό νερό. Η μάσκα βερίκοκου είναι ιδανική για όλους τους τύπους δέρματος. Αυξάνει την ελαστικότητα της επιδερμίδας και την αναζωογονεί.

Φράουλα: Επίσης δεν είναι η εποχή τους, αλλά την άνοιξη μπορείτε να τις εκμεταλλευτείτε δεόντως. Λιώνετε λοιπόν, τρεις φράουλες και τις απλώνετε σε πρόσωπο και λαιμό. Βοηθά στην απομάκρυνση της λιπαρότητας.

Δαμάσκηνο:Βράζετε 6 δαμάσκηνα, τα σουρώνετε και τα αφήνετε να κρυώσουν. Τα λιώνετε με ένα κουτάλι και προσθέτετε μια κουταλιά αμυγδαλέλαιο. Απλώνετε το μίγμα στο πρόσωπό σας με μικρές κυκλικές κινήσεις και το απομακρύνετε με ζεστό νερό έπειτα από περίπου 10 λεπτά. Θα ανακουφίσει το δέρμα σας από τυχόν κοκκινίλες και σημάδια ακμής.

Αγγούρι: Λιώνετε μικρή ποσότητα και την απλώνετε στο πρόσωπό σας. Απαλύνει την επιδερμίδα και μειώνει το πρήξιμο στην περιοχή των ματιών, όπου μπορείτε να απλώσετε δύο φέτες αγγούρι.

Καρότο:Βράζετε 2-3 καρότα, τα πολτοποιείτε και προσθέτετε λίγο μέλι. Απλώνετε το μίγμα στο πρόσωπο με κυκλικές ανοδικές κινήσεις και το αφήνετε για 10 λεπτά. Καθαρίζετε με άφθονο νερό. Η μάσκα καρότο είναι ιδανική για κανονικά - μικτά δέρματα, προσφέρει τόνωση και βοηθά το δέρμα σας να ανακτήσει τη φυσική του λάμψη.[b]

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς! Empty Απ: Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς!

Δημοσίευση από ???????? Τρι Μαρ 31, 2009 11:11 pm

Ωραία Χαρά. Να φροντίσουμε λίγο και για την ομορφάδα μας sunny

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς! Empty Απ: Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς!

Δημοσίευση από Adigoni Παρ Ιουν 04, 2010 6:59 am

Τέλειο πόστ!Είμαι υπέρ των φυσικών συνταγών για ομορφιά!

Adigoni
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Registration date : 03/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς! Empty Απ: Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς!

Δημοσίευση από ntina Παρ Ιουν 04, 2010 12:18 pm

Eγω χρησιμοποιω καλλυντικα που φτιαχνω μονη μου και μια αισθητικος μου ειπε οτι το δερμα μου δεν εχει αναγκη καμμιας κρεμας.τα καλλυντικα που χρησιμοποιω ειναι τα εξης=Για πηλιγκ ελαφρο απλωνω στο προσωπο σκετο γιαουρτι ,το αφηνω 20 λεπτα να στεγνωσει και με κυκλικες κινησεις με τα δακτυλα το αφαιρω και ξεπλενομαι με χλιαρο νερο.Για πιο εντονο ανακατευω 1 κουταλια μελι με 1 κουταλια ζαχαρη ακολουθωντας την ιδια διαδικασια.

Για συσφιξη απλωνω φρεσκο χυμο ρογδιου το αφηνω 20 λεπτα ,αισθανομαι τραβηγμα στο προσωπο ,ξεπλενω.

Για συσφιξη ανακατευω 1 ασπραδι αυγου με λιγες σταγονες λεμονι και ελαιολαδο.Με ενα πινελακι αλειφω στο προσωπο και αφηνω για 20 λεπτα χωρις να κανω καμμια κινηση προσωπου ουτε μιλια ,τιποτα.Ξεπλενω με χλιαρο νερο και με ενα βαμβακι βουτηγμενο σε ροδονερο κανω χτυπηματακια στο προσωπο.

Για φρεσκαρισμα τριβω μια πατατα και απλωνω το χυμο στο προσωπο.

Για θρεψη βαζω γιαουρτι με μελι η ελαιολαδο αλλα μονο το βραδυ η κροκο αυγου με λαδι η αβοκαντο λιωμενο με λιγο μελι.

Για να καθαρισει το δερμα απο τις τοξινες απλωνω φλουδες αγγουριου.Εγω εχω μικτο δερμα.

Και το σπουδαιοτερο κανομε μασαζ με τα δακτυλα σε ολο το περιγραμμα του προσωπου και κυκλικες απαλες κινησεις στην εξωτερικη πλευρα των ματιων απο την πλευρα των κροταφων για να δυναμωσουμε τους μυες αποτρεποντας τη χαλαρωση lipstick Very Happy flower
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς! Empty Απ: Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς!

Δημοσίευση από Rena Σαβ Ιουν 05, 2010 10:15 am

Μπράβο Ντίνα μου! Πολύ χρήσιμα όλα. Αυτό με το ασπράδι αυγού για σύσφιξη το ξέρω από τη γιαγιάκα μου. Επίσης και αυτό με την πατάτα για φρεσκάρισμα. Μάλιστα πολλές φορές χρησιμοποιούσε και φλούδα αγγουριού για τα μάτια αλλά και για όλο το πρόσωπο.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς! Empty Απ: Τα πολύχρωμα φρούτα της ομορφιάς!

Δημοσίευση από Adigoni Δευ Ιουν 07, 2010 12:48 am

Ευχαριστούμε πολύ Ντίνα!

Adigoni
New Member
New Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Registration date : 03/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης