ΓΚΙ...ή...ΟΥ...

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down

ΓΚΙ...ή...ΟΥ...

Δημοσίευση από SpIrToKoYto στό Πεμ Nov 26, 2009 2:00 am

By SpIrToKoYto ...γκι ή ου...πάντα νομίζω πως υπάρχει μια σύγχιση ποιό είναι ποιό..για να δούμε...θα καταφέρουμε να τα ξεμπερδέψουμε...??

H Iστορία του Γκι

Λέγεται ότι οι Χριστουγεννιάτικες διακοσμήσεις προέρχονται από ένα έθιμο των Ρωμαίων, οι οποίοι συνήθιζαν να στέλνουν κλαδιά δέντρων μαζί με άλλα δώρα στους φίλους τους, κατά τη διάρκεια του εορτασμού της Saturnalia.

Αυτό το έθιμο το υιοθέτησαν και οι πρώτοι Χριστιανοί.
Η άποψη αυτή επιβεβαιώνεται και από ένα διάταγμα της εκκλησίας της Bracara που εκδόθηκε αργότερα και απαγόρευε στους Χριστιανούς να διακοσμούν τα σπίτια τους με κλαδιά δέντρων την ίδια εποχή με τους ειδωλολάτρες, καθώς η Saturnalia ξεκινούσε περίπου μία εβδομάδα πριν από τα Χριστούγεννα.

Η προέλευση των διακοσμήσεων φαίνεται να συνδέεται και με τους Δρυίδες οι οποίοι διακοσμούσαν τις καλύβες τους με αειθαλή δέντρα κατά τη διάρκεια του χειμώνα, για να τα χρησιμοποιούν σαν κατοικία τους τα πνεύματα του δάσους.

Σε πολλά εκκλησιαστικά ημερολόγια, βρίσκουμε την παραμονή των Χριστουγέννων να αναφέρεται ως η ημέρα που οι εκκλησίες είναι δαφνοστόλιστες και το έθιμο είναι ριζωμένο το ίδιο βαθιά στη σύγχρονη εποχή όπως και στους ειδωλολάτρες ή τους πρώτους Χριστιανούς.

Ενας παλιός μύθος λέει ότι το γκι φύτρωσε για πρώτη φορά στις πατημασιές του Χριστού, όταν αυτός βάδιζε στη γη και τα αγκαθωτά φύλλα του αλλά και οι κόκκινοι καρποί του, συμβολίζουν τα μαρτύρια του Σωτήρα, λόγος για τον οποίο το γκι λέγεται και το «αγκάθι του Χριστού» σε πολλές γλώσσες της Βόρειας Ευρώπης.
Πιθανότητα η σχέση με αυτούς τους μύθους ήταν ο λόγος που το γκι ονομάστηκε το «Αγιο Δέντρο», όπως αναφέρεται γενικότερα από τους παλιότερους συγγραφείς.

Ο Πλίνιος το περιγράφει με το όνομα Ακουϊφόλιους Aquifolius(λατινική ονομασία) και πρόκειται για το ίδιο δέντρο που ο Θεόφραστος αποκαλούσε Κράταιγο, Crataegus (λατινική ονομασία) αλλά οι μεταγενέστεροι σχολιαστές διαφωνούν.
Ο Πλίνιος αναφέρει ότι αν το γκι φυτευτεί κοντά σε ένα σπίτι ή αγρόκτημα, διώχνει μακριά το δηλητήριο, το προστατεύει από τους κεραυνούς και τη μαγεία, ότι τα λουλούδια του κάνουν το νερό να παγώνει και το ξύλο του/ο κορμός του, αν το πετάξεις σε οποιοδήποτε ζώο ακόμα και χωρίς να το αγγίξει, έχει την ιδιότητα να κάνει τα ζώα να γυρίσουν πίσω και να ξαπλώσουν δίπλα του....
By SpIrToKoYto

Η σωστή ερμηνεία

Στην χώρα μας με την ονομασία γκι χαρακτηρίζουμε συνήθως όλα τα διακοσμητικά κλαδιά θάμνων και δέντρων που περιέχουν χρωματιστούς καρπούς και χρησιμοποιούνται στη χριστουγεννιάτικη διακόσμηση.
Αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς θα πρέπει να διευκρινίσουμε τα εξής:

Το διακοσμητικό φυτό "ilex aquifolius" γνωστό και με την λαϊκή ονομασία αρκουδοπούρναρο, με τους σφαιρικούς κόκκινους καρπούς, στην πραγματικότητα είναι το "ΟΥ" (houx)
By SpIrToKoYto

Το φυτό "Viscum album" ο γνωστός ιξός είναι το πραγματικό "ΓΚΙ" (gui). Τα κλαδιά αυτών των φυτών μαζί με κλαδιά κουμαριάς (Arbutus unedo) και ρούσκου (Ruscus aculeatus και Ruscus hypoglossum ) συγκαταλέγονται στα λεγόμενα γκι διακοσμητικά κλαδιά....

...τα οποία εκμεταλευόμενη καταλλήλως φρόντισα να τα χρησιμοποιήσω σαν διακοσμητικά,
ακόμη και στη βασιλόπιτά μου...
By SpIrToKoYto

Οι πληροφορίες είναι από το Valentine Floral Creations....
Οι φωτό...από τη βεράντα μου...

SpIrToKoYto
Supreme Member
Supreme Member

Female
Αριθμός μηνυμάτων: 3113
Τόπος: Αθήνα
Registration date: 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Go down

Απ: ΓΚΙ...ή...ΟΥ...

Δημοσίευση από raymonda στό Πεμ Nov 26, 2009 2:07 am

Πάντως κι εγώ μπερδεμένα τα έχω στο μυαλό μου.

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και για άλλη μια φορά μπράβο για τον κήπο και τη φροντίδα που του δείχνεις.

raymonda
Supreme Member
Supreme Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων: 502

Δημοσίευση από sofia στό Πεμ Nov 26, 2009 4:09 am

Βιβή δηλαδή αυτό που λέμε γκι είναι το ου στην πραγματικότητα? Ιξός ποιο είναι? Ουφ μπλέχτηκα. Ωραίο το ιστορικό όμως!

sofia
Supreme Member
Supreme Member

Female
Αριθμός μηνυμάτων: 1805
Registration date: 14/07/2009

Δημοσίευση από despoina_67 στό Πεμ Nov 26, 2009 4:19 am

Πολύ καλές οι πληροφορίες σου, Βιβή. Να μπαίνουμε όλο και πιο πολύ στο πνεύμα των Χριστουγέννων.
490

despoina_67
Supreme Member
Supreme Member

Female
Αριθμός μηνυμάτων: 1329
Registration date: 04/11/2009

Δημοσίευση από SpIrToKoYto στό Πεμ Nov 26, 2009 4:50 am

sofia έγραψε:Βιβή δηλαδή αυτό που λέμε γκι είναι το ου στην πραγματικότητα? Ιξός ποιο είναι? Ουφ μπλέχτηκα. Ωραίο το ιστορικό όμως!

Σοφάκι αυτό που λέμε γκι και θα το δεις στην 1η και 2η φωτό είναι το φυτό που λέγεται και ιξός...
Το ου, είναι αυτό που ονομάζεται και ίλεξ και θα το δεις στην τρίτη φωτό...το δικό μου είναι δίχρωμο,όπως βλέπεις,υπάρχει όμως και σε μονόχρωμο σκούρο πράσινο... Very Happy

SpIrToKoYto
Supreme Member
Supreme Member

Female

Δημοσίευση από Rena στό Πεμ Nov 26, 2009 5:09 am

Πάντα με εντυπωσιάζεις μικρή μου

Rena
Admin
Admin

Female
Αριθμός μηνυμάτων: 8756
Registration date: 09/03/2009

Δημοσίευση από SpIrToKoYto στό Πεμ Nov 26, 2009 5:52 am

Rena έγραψε:Πάντα με εντυπωσιάζεις μικρή μου

Ποιό ήταν είπες το τηλ εκείνου του ξενέρωτου ντελίβερυ μπόυ να στον στείλω πίσω με την τούρτα...???

SpIrToKoYto
Supreme Member
Supreme Member

Female

Δημοσίευση από Rena στό Πεμ Nov 26, 2009 5:54 am

Χαχαχα άσε την τούρτα και στείλε σταφιδόψωμο. Εννοείται με τον ξενέρωτο

Rena
Admin
Admin

Female

Δημοσίευση από SpIrToKoYto στό Πεμ Nov 26, 2009 5:58 am

..ναι μωρέ..είπαμε..μόνο για κατσαπούρια ,άντε και για σταφιδόψωμα θα τον έχουμε...ο μικρός του Ντέλι...

SpIrToKoYto
Supreme Member
Supreme Member

Female

Δημοσίευση από Ειρήνη στό Πεμ Nov 26, 2009 6:58 pm

Τώρα να σας μπερδέψω και εγώ λίγο ακόμα??
Το γκι είναι το φυτό με τα ανοιχτόχρωμα φυλλλαράκια και τα άσπρα μπαλάκια, και το ου αυτό με τα κόκκινα.

Πάντως είτε έτσι, είτε αλλιώς και τα δύο είναι πανέμορφα και βασικό στοιχείο της χριστουγεννιάτικης διακόσμησης.
xmas

Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Female
Αριθμός μηνυμάτων: 1860

Δημοσίευση από sofia στό Πεμ Nov 26, 2009 7:00 pm

Ειρήνη, τα είχα μπλεγμένα από χθες και τώρα με αποτελείωσες. Ένα παραπάνω που δεν έχω δει αυτό με τα άσπρα μπαλάκια που λες.

sofia
Supreme Member
Supreme Member

Female
Αριθμός μηνυμάτων: 1805
Registration date: 14/07/2009

Δημοσίευση από EfiK στό Πεμ Nov 26, 2009 7:32 pm

Τώρα τα ξαναέμπλεξα! θα κάτσω το βράδυ με ησυχία να τα ξαναδώ....Πόσα είναι? Τον ατελείωτο... έχουν!!! Very Happy

EfiK
Moderator
Moderator

Female
Αριθμός μηνυμάτων: 4320
Τόπος: Αγ. Ανάργυροι
Registration date: 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Δημοσίευση από Ειρήνη στό Πεμ Nov 26, 2009 9:37 pm

Σοφία, για να σε ξεμπερδέψω, αυτό είναι το γκι. Σίγουρα κάπου το έχει πάρει το μάτι σου.

Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Female

Δημοσίευση από Rena στό Πεμ Nov 26, 2009 9:39 pm

Eιρήνη εγώ πάντως δεν έχω δει λευκό, τα κόκκινα ήξερα και νόμιζα είναι εκείνα

Rena
Admin
Admin

Female

Δημοσίευση από Ειρήνη στό Παρ Nov 27, 2009 12:09 am

Κορίτσια μου κάνει εντύπωση που δεν έχετε δει ποτέ τα λευκά. Οι λαϊκές είναι γεμάτες τα Χριστούγεννα! Shocked

Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Female

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης