delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ Empty ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ

Δημοσίευση από T.A.G Δευ Απρ 04, 2011 6:41 am

**Είναι λίγο νωρίς ακόμα για πασχαλινές συνταγές αλλά σε λίγες μέρες κατεβαίνω στην Ελλάδα για τις γιορτές κι εκεί δεν έχω εύκολη πρόσβαση στο Ίντερνετ. Σκέφτηκα, λοιπόν, να σας προσφέρω από τώρα μερικές γιορτινές συνταγές άλλων χωρών

Υλικά (για 6-8 άτομα)

Για το ντρέσινγκ:

120γρ. μαγιονέζα
120γρ. κρέμα γάλακτος
1 κ.σ. χυμό λεμόνι + 1 κ.γ. επιπλέον
2 σκελίδες σκόρδο, λιωμένο
1⁄2 κ.γ. μουστάρδα σκόνη
1⁄4 κ.γ. αλάτι
1⁄4 κ.γ. πιπέρι
1⁄4 κ.γ. ζάχαρη

Για τη σαλάτα:
2 κούπες φυλλαράκια από σπανάκι (πολύ καλά πλυμένο γιατί θα μπει ωμό)
900γρ. ψητό κοτόπουλο (το ψαχνό, χωρίς πέτσα και χωρισμένο σε ίνες κι όχι κύβους)
1 κόκκινη πιπεριά, κομμένη σε λεπτές λωρίδες
4 αυγά βραστά σφιχτά, κομμένα στα τέσσερα
1 μικρό μαρούλι iceberg (άισμπεργκ), χοντροκομμένο
2 μέτρια καρότα, τριμμένα
1⁄2 κούπα τυρί τσένταρ, τριμμένο (ή άλλο παρόμοιο τυρί)
1⁄4 κούπας καρύδια pecan (πεκάν), καβουρδισμένα και χοντροκομμένα
3 φέτες μπέικον (τραγανά τηγανισμένο, στεγνό από λίπη και χοντροτριμμένο με τα δάχτυλα)

Μέθοδος:
Έχετε μια μεγάλη σαλατιέρα έτοιμη, κατά προτίμηση διαφανή ώστε να φαίνονται οι όμορφες στρώσεις της σαλάτας.

Χτυπήστε σε ένα μπωλ όλα τα υλικά του ντρέσινγκ μαζί μέχρι να αναμειχθούν καλά και φυλάξτε στο ψυγείο.

Στρώστε το σπανάκι στον πάτο της σαλατιέρας. Από πάνω στρώστε το κοτόπουλο. Από πάνω σκορπίστε πιπεριά πρώτα γύρω γύρω στα πλαϊνά της σαλατιέρας, και μετά καλύπτετε όλο το κοτόπουλο με την υπόλοιπη.

Βάλτε μια σειρά αυγών, πρώτα γύρω γύρω στα πλαϊνά της σαλατιέρας, και τα υπόλοιπα στη μέση. Στη συνέχεια βάλτε μια στρώση μαρούλι κι από πάνω μια στρώση καρότο τριμμένο.

Στρώστε το ντρέσινγκ προσεχτικά να καλύψει όλη την επιφάνεια της σαλάτας, μέχρι τα πλαϊνά.

Βάλτε τη σαλάτα στο ψυγείο για τουλάχιστον 2 ώρες πριν τη σερβίρετε ή τη σκεπάζετε καλά με διαφανή μεμβράνη και την αφήνετε στο ψυγειο όλη τη νύχτα.

Όταν έρθει η ώρα του σερβιρίσματος πασπαλίζετε την επιφάνεια με το τριμμένο τυρί, τα πεκάν και το μπέικον. Αν θέλετε μπορείτε να την ανακατέψετε ή να σερβίρετε έτσι χωρίς να χαλάσουν οι στρώσεις της.

Σημ.: Έχω φτιάξει αυτή τη σαλάτα με λάιτ κρέμα γάλακτος, λάιτ μαγιονέζα, ακόμα και με λάιτ μπέικον και τυρί. Σας βεβαιώνω πως δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στη γεύση της!!
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ Empty Απ: ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ

Δημοσίευση από Rena Δευ Απρ 04, 2011 10:30 am

Τέλεια σαλάτα και αφού έχει κι αυγό τη λάτρεψα κατευθείαν, αδυναμίες είναι αυτές Smile Με το καλό να μας έρθεις κι αν βρεις και λίγο χρόνο θα είναι χαρά μας να γνωριστούμε κι από κοντά. Όσο για το Πάσχα δεν αργεί και τόσο, καλό είναι να ετοιμαζόμαστε.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ Empty Απ: ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ

Δημοσίευση από T.A.G Δευ Απρ 04, 2011 11:04 am

Φαίνεται Ρένα μου ότι εκτός από τα τυριά ταιριάζουμε και στα αυγά!! Wink Είναι όντως πολύ νόστιμη σαλάτα, αλλά να είμαι ειλικρινής σε ένα πασχαλιάτικο ελληνικό τραπέζι μάλλον θα πέσει πολύ... Με όλες αυτές τις ωραίες λιχουδιές που έχουμε τι να μας κάνει η Αμερικάνικη σαλάτα! Πάντως, τρώγεται ευχάριστα όποτε θέλεις και είναι πολύ χορταστική.

Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση, να' σαι καλά. Ωραία ιδέα τη βρίσκω Exclamation Μένω στην Αθήνα και δεν σκοπεύουμε να φύγουμε, εκτός εάν συμβεί κάτι απρόοπτο με τον αδελφό της μητέρας μου που είναι στο νοσοκομείο και τα πράγματα δεν είναι τόσο αισιόδοξα μέχρι στιγμής. Πρέπει κάπως να συννενοηθούμε, μέσω mail ίσως;
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ Empty Απ: ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ

Δημοσίευση από Ειρήνη Δευ Απρ 04, 2011 10:44 pm

Πάρα πολύ ωραία πλούσια σαλάτα, σχεδόν κύριο γεύμα από μόνη της, αν και δεν μου κάνει και πολύ πασχαλινή όσον αφορά ανήμερα το Πάσχα. Για τις επόμενες μέρες όμως με τόσα αυγά που υπάρχουν στα σπίτια μας είναι μια πολυ ωραία πρόταση για να τα κατανάλώσουμε.

Θα χαρώ και εγώ πολύ να τα πούμε και από κοντά, αν και θα λείψω 3-4 μέρες αλλά ελπίζω να υπάρχουν περιθώρια πριν ή μετά. Ρενάκι συντόνισέ το please.
ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ 138482
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ Empty Απ: ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ

Δημοσίευση από Rena Δευ Απρ 04, 2011 10:51 pm

Ωραία ευκαιρία για να βρεθούμε, καιρό έχουμε Smile T.A.G. στείλε μου pm για τις ημέρες που θεωρείς πιο βολικές και θα ανοίξω θέμα για να συνεννοηθούμε όλες μαζί.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ Empty Απ: ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ

Δημοσίευση από sofia Δευ Απρ 04, 2011 10:58 pm

Ότι πρέπει για μετά το Πάσχα που περισσεύουν πολλά αυγά συνήθως.
Αν κανονίσετε για μετά τις γιορτές θα μπορώ κι εγώ, ας το συντονίσουμε.
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ Empty Απ: ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ

Δημοσίευση από T.A.G Δευ Απρ 04, 2011 11:10 pm

Ειρήνη μου, συμφωνώ κι εγώ σε ότι λες σχετικά με τη σαλάτα. Αποκαλείται όμως "πασχαλινή" διότι είναι μια σαλάτα που συνηθίζουν πολύ στην Αμερική εκείνη την ημέρα. Το μπλογκ μου (εάν θέλεις να ρίξεις μια ματιά) ασχολείται αποκλειστικά με ξένες συνταγές, φερμένες από διάφορες χώρες. Μου αρέσει, λοιπόν, σε γιορτινές περιόδους (Πάσχα, Χριστούγεννα) να βάζω συνταγές που συνηθίζονται έξω και έτσι να μαθαίνουμε και τις παραδόσεις άλλων λαών. Κάποιες μοιάζουν πολύ με τις δικές μας, άλλες πάλι δεν έχουν καμμία σχέση... Όπως φαντάζεσαι, γενικότερα στο εξωτερικό, το πασχαλινό τραπέζι δεν έχει καμμία σχέση με το ελληνικό. Ούτε τόσο πλούσιο είναι σε ποικιλία φαγητών και γλυκών, ίσως και ούτε τόσο νόστιμο... Οπότε γι' αυτούς π.χ. με τέτοια σαλάτα είναι κάτι ιδιαίτερο σε ένα γιορτινό τραπέζι.
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ Empty Απ: ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ

Δημοσίευση από Ειρήνη Τρι Απρ 05, 2011 2:59 am

'Ετσι είναι όπως τα λες. Στην Ελλάδα το Πάσχα έχει ιδιαίτερη βαρύτητα και λόγω θρησκευτικότητας και λόγω των πολλών εθίμων του. Σε Ευρώπη και Αμερική το γιορτάζουν πιο light.

Πάντως για τη σαλάτα, την οποία βρίσκω εξαιρετκή, λέγοντας ότι δεν ταιριάζει εννοούσα ότι τα υλικά που περιέχει (κοτόπουλο, μπέηκον, πεκαν) δεν πολυσυνηθίζονται στο ελληνικό πασχαλινό τραπέζι.
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ Empty Απ: ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ

Δημοσίευση από T.A.G Τρι Απρ 05, 2011 3:18 am

Ειρήνη μου, κατάλαβα τι εννοούσες Smile (Φαντάζεσαι συνδυασμό πεκάν/μπέικον/κοτόπουλο με κοκορέτσι ή γαρδούμπα???) lol!
Μην ανησυχείς δεν ενοχλήθηκα, αλοίμονο! Απλώς ήθελα να διευκρινίσω το λόγο υπάρξής της στην κατηγορία "πασχαλινά".

Και συμφωνώ απόλυτα ότι στην Ελλάδα το Πάσχα ίσως είναι η μεγαλύτερη εορτή και κυρίως λόγω των θρησκευτικών συναισθημάτων μας. Πράγματι στο εξωτερικό, ίσως με εξαίρεση τις καθολικές χώρες, γιορτάζεται πιο light και σίγουρα δεν είναι και τόσο αυστηροί όσον αφορά τη νηστεία κλπ Τουλάχιστον όχι πλέον
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης