delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ Empty ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ

Δημοσίευση από T.A.G Πεμ Ιουν 02, 2011 12:11 am

Υλικά για 4 άτομα:
3/4 κούπας ελαιόλαδο
3 κ.γ. κάππαρη
1 σκελίδα σκόρδο, λιωμένη
2 κ.γ. φρέσκο θυμάρι, ψιλοκομμένο
450γρ. τυρί χαλούμι, κομμένο σε 2 χοντρές φέτες
χοντροαλεσμένο αλάτι
μαύρο πιπέρι
1 κούπα φύλλα φρέσκου βασιλικού, ψιλοκομμένα
650γρ. ντομάτες για σαλάτα (της προτίμησής σας), κομμένες στη μέση ή σε φέτες

Εκτέλεση:
Σε ένα μπωλ βάλτε το ελαιόλαδο, την κάπαρη, το σκόρδο και το θυμάρι και χτυπήστε τα υλικά με έναν αυγοδάρτη. Ρίξτε μέσα τις φέτες του τυριού και γυρίστε τις μερικές φορές για να καλυφθούν από τη μαρινάδα. Σκεπάστε το μπωλ με διαφανή μεμβράνη κι αφήστε να μαριναρισθεί το τυρί για μια ώρα σε θερμοκρασία δωματίου.

Προθερμαίνετε το γκριλ του φούρνου σε μέτρια προς δυνατή θερμοκρασία (ή και σε αντικολλητικό τηγάνι εάν προτιμάτε χωρίς καμμία λιπαρή ουσία).

Στραγγίξτε το τυρί από τη μαρινάδα (μην την πετάξετε) και το ψήνετε για περίπου 2 λεπτά από την κάθε πλευρά ή μέχρι να ροδίσει αρκετά και να κάνει μια ωραία κρούστα.

Αφήστε το χαλούμι να κρυώσει ελαφρά και κόψτε το στη συνέχεια ή σε κύβους ή σε λεπτές λωρίδες.

Βάζετε τις ντομάτες σε σαλατιέρα, από πάνω ρίξτε το βασιλικό, τα κομμάτια του τυριού και περιχύστε με το ντρέσσινγκ που μαρινάρατε το τυρί.

Αλατοπιπερώνετε, ανακατεύετε τη σαλάτα και σερβίρετε αμέσως.
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ Empty Απ: ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ

Δημοσίευση από anastazie Πεμ Ιουν 02, 2011 1:53 am

Πολύ ωραία η σαλάτα σου και δροσερή. Θα παραλείψω όμως το σκόρδο γιατί δε μας αρέσει ωμό.
anastazie
anastazie
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 790
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ Empty Απ: ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ

Δημοσίευση από T.A.G Πεμ Ιουν 02, 2011 3:59 am

Anastazie, κανένα πρόβλημα διότι περί ορέξεως..... Smile
Παρέθεσα μεν τη συνταγή στην αυθεντικη της μορφή αλλά κι εγώ στην πράξη αντί για το φρέσκο σκόρδο προσθέτω σκόνη στη μύτη του κουταλιού. Ίσα ίσα να πάρει λίγο τη γεύση και το άρωμα η σαλάτα
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ Empty Απ: ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ

Δημοσίευση από ntina Πεμ Ιουν 02, 2011 6:57 am

μπραβο!!!!!! φανταστική σαλάτα και αντί για σκόρδο μπορούμε να βάλομε φρέσκο κρεμμυδάκι ,αλλα εαν απο το σκόρδο αφαιρέσετε το φύτρο δηλ το <ματάκι> και μετα φάτε μια καραμέλα μέντα δεν μυρίζετε καθόλου
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ Empty Απ: ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ

Δημοσίευση από T.A.G Πεμ Ιουν 02, 2011 8:50 am

Να' σαι καλά Ντίνα, ευχαριστώ Smile
Το είχα κι εγώ υπόψη μου αυτό το κόλπο και το ακολουθώ στις περισσότερες συνταγές. Είναι λίγο περίεργη η σχέση μου με το σκόρδο. Σ' άλλες συνταγές το θέλω και σ' άλλες με ενοχλεί... Το θέλω μεν να υπάρχει στο φαγητό για το άρωμα και τη γεύση αλλά το αφήνω στην άκρη του πιάτου όταν δεν είναι πολτοποιημένο... Όσο για τη συγκεκριμένη σαλάτα όταν την πρωτοδοκίμασα μου φάνηκε ότι κάλυπτε τη γεύση του χαλουμιού και γι' αυτό προσθέτω πολύ λίγο σε σκόνη. Τι να κάνουμε, ο καθένας με τις ιδιοτροπίες του... Rolling Eyes
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ Empty Απ: ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ

Δημοσίευση από Rena Πεμ Ιουν 02, 2011 9:22 am

Πολύ καλοκαιρινή γεύση και το χαλούμι μας αρέσει πολύ. Κι εγώ μάλλον χωρίς το σκορδάκι την προτιμώ.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ Empty Απ: ΝΤΟΜΑΤΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΨΗΤΟ ΧΑΛΟΥΜΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΣΙΝΓΚ ΚΑΠΑΡΗΣ

Δημοσίευση από T.A.G Παρ Ιουν 03, 2011 7:53 am

Smile Ρενάκι, αφού σας αρέσει το χαλούμι πιστεύω πως θα σας αρέσει και η σαλάτα. Είναι πολύ ορεκτική
T.A.G
T.A.G
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Βέλγιο
Registration date : 18/03/2011

http://www.beingalwayshungry.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης