delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τσερκέζ ταβουγού-Çerkez Tavuğu

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τσερκέζ ταβουγού-Çerkez Tavuğu Empty Τσερκέζ ταβουγού-Çerkez Tavuğu

Δημοσίευση από Rena Δευ Οκτ 28, 2013 3:22 am

Τσερκέζ ταβουγού-Çerkez Tavuğu Img_4440

Υλικά
1 κοτόπουλο περίπου 1,5 κιλό
1 φρατζόλα ψωμί του μισού κιλού μπαγιάτικη
½ κιλό ψίχα από καρύδια
2 κ.σ. λάδι
2 κ.σ. μαϊντανός ψιλοκομμένος
½ κ.γλ. κόκκινο γλυκό πιπέρι
Αλάτι
 
Εκτέλεση
Από τη φρατζόλα του ψωμιού αφαιρούμε την κόρα και κρατάμε την ψίχα. Βράζουμε το κοτόπουλο σε νερό αλατισμένο. Μόλις βράσει, το βγάζουμε από το ζουμί του, κρατάμε το ζωμό και αφαιρούμε την πέτσα και τα κόκκαλα και το αφήνουμε σκεπασμένο σε ένα μπωλ..
Κόβουμε μέσα στο μίξερ λίγο λίγο το καρύδι και το μπαγιάτικο ψωμί και αδειάζουμε το τρίμμα σε ένα μπωλ. Ρίχνουμε από πάνω το κόκκινο πιπέρι και ανακατεύουμε καλά για να πάει παντού. Στη συνέχεια προσθέτουμε λίγο λίγο το ζουμί από το κοτόπουλο και ανακατεύουμε (ρίχνουμε τόσο ζουμί όσο χρειάζεται για να πετύχουμε μια παχύρευστη κρέμα). Κόβουμε το ξεκοκκαλισμένο κοτόπουλο σε μικρά κομματάκια μέσα σε μια πιατέλα, το αλατίζουμε ελαφρά και το καλύπτουμε με την κρέμα που φτιάξαμε. Ρίχνουμε το λάδι, πασπαλίζουμε με μαϊντανό και λίγο τριμμένο κόκκινο γλυκό πιπέρι. Το ορεκτικό αυτό σερβίρεται σε θερμοκρασία δωματίου.

Tη συνταγή μαζί με άλλες πολλές μπορείτε να ακούσετε στην εκπομπή μου Cooking Sunday & στο αφιέρωμα που έκανε για την Πολίτικη Κουζίνα. Eπίσης όλες οι συνταγές βρίσκονται και στο site του www.voicewebradio.com



Photo


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rena στις Δευ Οκτ 28, 2013 11:38 pm, 1 φορά
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τσερκέζ ταβουγού-Çerkez Tavuğu Empty Απ: Τσερκέζ ταβουγού-Çerkez Tavuğu

Δημοσίευση από anastazie Δευ Οκτ 28, 2013 11:31 pm

Δε το έχω φτιάξει αλλά επειδή το έχω γευτεί, μιλάμε για απαράμιλλη νοστιμιά. Τώρα που έχω και τη συνταγή θα το φτιάξω οπωσδήποτε.
anastazie
anastazie
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 790
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης