delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σπιτικά Ferrero Rocher

Πήγαινε κάτω

Σπιτικά Ferrero Rocher Empty Σπιτικά Ferrero Rocher

Δημοσίευση από Rena Πεμ Ιαν 30, 2014 1:37 am

Σπιτικά Ferrero Rocher 1524197_3781005139102_1786653170_o
Για οσους λατρευουν τα ferrero rocher

Yλικά
4 σοκοφρέτες (απο το περίπτερο ή το σουπερ μαρκετ)
1 μερέντα των 400 γρ.
400 γρ. καρυδια.
Στο μουλτι βαζουμε τις σοκοφρετες και τις θρυμματιζουμε, το ιδιο κανουμε και με τα καρυδια. Τα θρυμματιζουμε χωρια και τα βαζουμε σε μπωλ.
Σε ενα άλλο μπωλ εχουμε αδειασει την μερεντα . Αδειαζουμε το μιγμα σοκοφρετας και καρυδιου στο μπωλ με τη μερεντα και ανακατευουμε με το χερι μεχρι να γινει ομοιογενες.
Σε ενα πιατο εχουμε κρατησει θρυμματισμενο καρυδι .
Παιρνουμε μικρη ποσοτητα απο το μιγμα σε βρεγμενα χερια και πλαθουμε μπαλιτσες σε όποιο μεγεθος θελουμε εμεις .
Εγω εκανα το μεγεθος που εχουν τα ferrero rocher.

Σπιτικά Ferrero Rocher 2mzxpaq

Μετα κυλαμε τη μπαλιτσα πανω στο θρυμματισμενο καρυδι που εχουμε κρατημενο σε αλλο πιατο.
Συνεχιζουμε με τον ιδιο τροπο. Εμενα μου εβγαλε 36 κομματια αυτη η δοση . Οπότε αν θελουμε περισσοτερα διπλασιαζουμε τα υλικα.
Τα βαζουμε στο ψυγειο για οση ωρα νομιζουμε ...οτι θα αντεξουμε να μην τα φαμε και καλη μας ορεξη!!!!!!  Ένα  βράδυ στο ψυγείο είναι το ιδανικο. Γινονται πεντανοστιμα και .....φυσικα αυτος που τα φτιαχνει γλυφει και τα δακτυλα του μετα στην κυριολεξια!!!!!!!! και ειναι ο πιο κερδισμενος.!!
ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!!!

Η συνταγή από τη φίλη μας Μαγδαληνή Παπαγεωργίου

H συνταγή δοκιμάστηκε από εμένα με τις εξής αλλαγές
Χρησιμοποίησα 200 γρ. φουντούκι και 200 γρ. μπισκότο αντί για τα αρχικά 400 γρ. καρυδιού
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης