Μελιτζάνες Ιμάμ Μπαϊλντί

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Μελιτζάνες Ιμάμ Μπαϊλντί

Δημοσίευση από Rena Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 10:23 am

Υλικά

• 8 μελιτζάνες τσακώνικες (οι μακρόστενες)
• 5 πατάτες
• 2 κρεμμύδια
• 3 σκελίδες σκόρδο
• 1/3 ματσάκι μαϊντανό
• ½ κουτί χυμός ντομάτας
• Αλάτι -πιπέρι
• Ελαιόλαδο ή ηλιέλαιο για πιο ελαφρύ αποτέλεσμα

Εκτέλεση

Πλένουμε τις μελιτζάνες και αφού αφαιρέσουμε το κοτσάνι τις χαράζουμε με κάθετες γραμμές σε 3 σημεία. Τις πασπαλίζουμε με αλάτι και τις αφήνουμε για ½ ώρα σε τρυπητό για να ξεπικρίσουν. Τις στραγγίζουμε και στίβουμε ελαφρά. Καθαρίζουμε τις πατάτες και τις κόβουμε σε μεγάλα κομμάτια.

Τηγανίζουμε τις μελιτζάνες και τις πατάτες ελαφρά, ίσα ίσα να ροδίσουν λίγο (αυτό το στάδιο μπορούμε να το παραλείψουμε για να μη γίνει βαρύ το φαγητό μας-η αλήθεια είναι όμως ότι γίνεται πεντανόστιμο έτσι).

Σε μια κατσαρόλα σωτάρουμε με λίγο λάδι τα κρεμμύδια, το οποίο έχουμε κόψει σε φετάκια, και τα σκόρδα και στη συνέχεια ρίχνουμε τις μελιτζάνες και τις πατάτες. Προσθέτουμε το χυμό ντομάτας και 1 κούπα νερό, αλατοπιπερώνουμε και τέλος ρίχνουμε το μαϊντανό. Αφήνουμε να σιγοβράσει το φαγητό κι αν κρίνουμε ότι χρειάζεται ανακάτεμα το κάνουμε κουνώντας την κατσαρόλα κι όχι με κουτάλα για να μη λειώσουν οι μελιτζάνες μας. Ελέγχουμε σταδιακά το φαγητό μη μείνει χωρίς υγρά.

Υπολογίστε ότι χρειάζεται γύρω στη μισή ώρα για να είναι έτοιμο το φαγητό αν έχουν τηγανιστεί τα λαχανικά από πριν και γύρω στα 45-50 λεπτά αν τα βάλουμε απευθείας.

Πολλοί συνηθίζουν αφού σωτάρουν τα υλικά για λίγο στην κατσαρόλα να μεταφέρουν το φαγητό σε ταψί και να ολοκληρώνουν το ψήσιμο στο φούρνο. Γίνεται εξίσου νόστιμο.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rena στις Παρ Αυγ 22, 2014 1:25 am, 2 φορές συνολικά

Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8809
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Μελιτζάνες Ιμάμ Μπαϊλντί

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Παρ Ιουν 05, 2009 10:52 am

Aγαπημένο φαγητούλι. Εγώ το βάζω στο φούρνο αφού χαράσω τις μελιτζάνες και τις γεμίσω με μπόλικο κρεμμύδι, σκόρδο και μαϊντανό. Έτσι όπως το φτιάχνεις φαίνεται λιγότερο μπελαλίδικο. Επίσης το έχω φτιάξει με "παραλλαγή" κάνοντας ότι παραπάνω και προσθέτοντας αραιή μπεσαμέλ.

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Σαβ Ιουν 06, 2009 11:42 am

Πολύ καλοκαιρινό φαγάκι και πεντανόστιμο!
Γεια στα χέρια σου Ρενάκι! Very Happy

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Δευ Ιουν 08, 2009 11:31 pm

Βανούλα μου σύμπτωση. Σήμερα πήρα τσακώνικες μελιτζάνες από την λαϊκή και λέω να φτιάξω ιμάμ μεθαύριο. Και εγώ το τελειώνω στο φούρνο σκορπώντας από πάνω κομματάκια φέτας.
Άντε και καλή μας όρεξη!
/beer

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Δευ Ιουν 08, 2009 11:34 pm

Λαθάκι έκανα? Ρενούλα μου εννοούσα
Η καλή όρεξη πάντως ισχύει και για την Βάνα. Να μη στενοχωριέται!

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Τρι Ιουν 09, 2009 8:13 am

Η καλή όρεξη νομίζω ισχύει για όλους μας με τέτοιο φαγάκι!!!
Κι αν πετύχεις και αυθεντικές τσακώνικες που είναι σκέτο γλύκισμα, γίνεται σούπερ!

????????
Επισκέπτης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης