delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από Rena Σαβ Ιουν 06, 2009 9:35 am

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light 140i0ye

Πολύ καλοκαιρινό & δροσιστικό γλυκάκι. Χωρίς ζάχαρη και με γάλα ελαφρύ. Κατάλληλο για όσους προσέχουν τη διατροφή τους.

Υλικά

1 πακέτο γαλέτες χωρίς ζάχαρη ή πτι-μπερ ολικής άλεσης (τα πτι-μπερ περιέχουν ζάχαρη)
2 φακελάκια άνθος αραβοσίτου
5 κ.σ. γλυκαντικό Natreen
1 λίτρο γάλα light
2 φακελάκια ζελέ κεράσι ή ότι άλλο θέλετε light

(Εννοείται ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και κανονικά υλικά π.χ ζάχαρη, πλήρες γάλα κλπ)

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Fckum8

Εκτέλεση

Σε ένα πυρέξ απλώνουμε τα μπισκότα. Στο μεταξύ φτιάχνουμε την κρέμα σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας και προσθέτουμε το γλυκαντικό. Απλώνουμε την κρέμα πάνω στα μπισκότα και βάζουμε το γλυκό στο ψυγείο να παγώνει και ετοιμάζουμε το ζελέ. Σε 600 ml ζεστό νερό προσθέτουμε τη σκόνη ζελέ ανακατεύοντας να λειώσει. Συμπληρώνουμε άλλα 600 ml παγωμένο νερό και βάζουμε στο ψυγείο μέχρι να πήξει ελαφρά. (όχι να δέσει τελείως). Αδειάζουμε το ζελέ πάνω από την κρέμα και βάζουμε και πάλι στο ψυγείο να παγώσει και να πήξει εντελώς το ζελέ.

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Ilj11v

Αν θέλουμε μπορούμε να προσθέσουμε φρούτα της επιλογής μας, τοποθετώντας τα πάνω στην κρέμα και προσθέτοντας στη συνέχεια το ζελέ.

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Xlhzs3





Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rena στις Κυρ Αυγ 16, 2015 12:18 am, 9 φορές συνολικά
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Ιουν 06, 2009 10:01 am

Γλυκό από τα παιδικά μας χρόνια. Αξέχαστο :dancing biggrin

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Ιουν 06, 2009 11:51 am

Συμφωνώ με το Χάρη, όλοι το θυμόμαστε από παλιά!

Επίσης και με πολλές παραλλαγές, με τα λιγοστά υλικά που κυκλοφορούσαν τότε...

Θυμάμαι κι ένα άλλο που έφτιαχνε η μανούλα, με μιράντα βουτηγμένα στο γάλα και κρέμα άνθος αραβοσίτου (2 στρώσεις).

Τέλειο Ρενάκι και χωρίς επιβάρυνση (και χωρίς τη ζάχαρη νόστιμο θα'ναι) Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από Rena Σαβ Ιουν 06, 2009 11:59 am

Για πες για το γλυκό της μαμάς?
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από ???????? Σαβ Ιουν 06, 2009 12:03 pm

Τίποτ' άλλο, τόσο απλά, έβαζε μια στρώση μιράντα βουτηγμένα στο γάλα και από πάνω έστρωνε κρέμα. Και μετά μια επανάληψη από τα ίδια.

Το θυμήθηκα με το σχόλιο του Χάρη, τώρα αν έβαζε κανένα ζαχαρούχο δεν ξέρω, θα πρέπει να τη ρωτήσω (αν θυμάται μετά από τόσα χρόνια...)

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από Rena Σαβ Ιουν 06, 2009 12:07 pm

Mη σου πω ότι θα το δοκιμάσω ...τρελλαίνομαι για μπισκότα και κρέμα. Ευχαριστώ!
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 08, 2009 10:36 am

All time classic! Να είχα μια μεριδούλα. Βάνα κι εγώ το φτιάχνω το γλυκάκι της μαμάς σου με τα μπισκότα. Ζαχαρούχο δε βάζω απλά βούτηγμα τα μπισκότα σε γάλα ή πορτοκαλάδα. Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 08, 2009 11:27 pm

Το μαμαδίστικο γλυκάκι που πάντα όμως παραμένει μια δροσερή καλοκαιρινή και ελαφριά πρόταση, είτε με φρουκτόζη, είτε με ζάχαρη.
Θυμάμαι η μαμά μου το ζελέ το έπηζε όχι με νερό αλλά με πορτοκαλάδα χωρίς ανθρακικό και γινόταν κάπως κρεμώδες και ήταν τέλειο.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από ???????? Τρι Ιουν 09, 2009 12:40 am

Αχ Ρενάκι, απαγημένο γλυκάκι και ότι πρεπει για το καλοκαιρι
Καλά που μου το θυμισες

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από ???????? Τρι Ιουν 09, 2009 8:09 am

Το τέλειο καλοκαιρινό γλυκάκι!!
Από την μανούλα μου το έχω μάθει κι εγώ, βάζω και ροδάκινα ή βερύκοκα κομπόστα κάτω από το ζελέ.
Ρενάκι την φρουκτόζη στον καφέ την έχω πλέον τελείως συνηθίσει, έχω να βάλω κανονική ζάχαρη στον καφέ μου .... χρόνια.
Σε γλυκό δεν την έχω ακόμα δοκιμάσει, πιστεύω δεν θα είναι άσχημη!!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από Rena Τρι Ιουν 09, 2009 10:12 am

Έλενα ειδικά σε αυτό το γλυκό ούτε που "ακούγεται", πόσο μάλλον αν την έχεις συνηθίσει και απο το καφεδάκι σου τη φρουκτόζη.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από ???????? Τρι Ιουν 09, 2009 1:21 pm

Ρενάκι μια απορία γιατί θα το φτιάξω σύντομα, τα μπισκοτάκια "νωτίζουν" από την κρέμα ή μένουν σκληρά-τραγανά? Question

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από ???????? Τρι Ιουν 09, 2009 10:25 pm

Kαλημερα σας και απο μενα!!!!Αυτο το γλυκο ειναι υπεροχο και αεγω προσπαθω να το κανω ακομα πιο ελαφρυ κρατωντας φυσικα τη δροσια και την νοστιμαδα του!!!!Παιρνω μπισκοτα πτι μπερ ολικης αλεσης η τα dijestive χωρις ζαχαρη τα βουταω σε απαχο γαλα επιφανειακα οχι πολυ τα στρωνω σε πυρεξ απο πανω βαζω γιαουρτι 2% που το εχω αρωματισει με βανιλλια και ενιοτε με κομματακια φρουτων και απο πανω ζελε λαιτ με φρουτα!!!!!Γινεται απιστευτο πολυ ελαφρυ τοσο που ξεγελιεσαι και τρως πανω απο ενα κομματι.Την τελευταια φορα που το εφτιαξα εβαλα μεσα στο γιαουρτι 2 κουταλιες της σουπας αγλυκη φυτικη σαντιγυ με αποτελεσμα να φτιαχτει μια φανταστικη κρεμα εξισου ελαφρια!!!!

Υπεροχο γλυκακι ευχαριστουμε για την παραθεση της συνταγης.Δοκιμαστε το δεν θα χασετε!!!!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από Rena Τρι Ιουν 09, 2009 11:10 pm

Vana έγραψε:Ρενάκι μια απορία γιατί θα το φτιάξω σύντομα, τα μπισκοτάκια "νωτίζουν" από την κρέμα ή μένουν σκληρά-τραγανά? Question

Mary έγραψε:Kαλημερα σας και απο μενα!!!!Αυτο το γλυκο ειναι υπεροχο και αεγω προσπαθω να το κανω ακομα πιο ελαφρυ κρατωντας φυσικα τη δροσια και την νοστιμαδα του!!!!Παιρνω μπισκοτα πτι μπερ ολικης αλεσης η τα dijestive χωρις ζαχαρη τα βουταω σε απαχο γαλα επιφανειακα οχι πολυ τα στρωνω σε πυρεξ απο πανω βαζω γιαουρτι 2% που το εχω αρωματισει με βανιλλια και ενιοτε με κομματακια φρουτων και απο πανω ζελε λαιτ με φρουτα!!!!!Γινεται απιστευτο πολυ ελαφρυ τοσο που ξεγελιεσαι και τρως πανω απο ενα κομματι.Την τελευταια φορα που το εφτιαξα εβαλα μεσα στο γιαουρτι 2 κουταλιες της σουπας αγλυκη φυτικη σαντιγυ με αποτελεσμα να φτιαχτει μια φανταστικη κρεμα εξισου ελαφρια!!!!

Υπεροχο γλυκακι ευχαριστουμε για την παραθεση της συνταγης.Δοκιμαστε το δεν θα χασετε!!!!

Βάνα όχι δε μένουν σκληρά αλλά ούτε και μουλιάζουν. Απλά μαλακώνουν.

Μαίρη πολύ ωραία ιδέα με το γιαουρτάκι!! Πάει για δοκιμή. Cool
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από Επισκέπτης Σαβ Οκτ 31, 2009 12:30 pm

ρενα τετοιο μου κανει η μαμακα μου αλλα αντι για πτιμπερ βαζει σαβαγιαρ!!
τρελο γλυκο!!!!!!!!!

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από Rena Σαβ Οκτ 31, 2009 12:33 pm

Σαβαγιάρ ε? Σούπερ θα γίνεται !!! Νίκο μου έδωσες ιδέα Very Happy

Με την ευκαιρία καλώς μας ήρθες!
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από Επισκέπτης Σαβ Οκτ 31, 2009 12:35 pm

ναι παντα με σαβαγιαρ τα κανει δοκιμαστε και θα δειτε!

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light Empty Απ: Γλυκό Ψυγείου με ζελέ και κρέμα light

Δημοσίευση από ntina Δευ Ιουλ 05, 2010 1:41 pm

καλοκαιρινο γλυκο,οσο για το γλυκο της μαμας τα μπισκοτα σαβαγιαρ τα βουτανε σε γαλα στο οποιο έχουν ριξει και λιγο κονιακ η κουαντρώ λικέρ.ωραια η ιδεα με το γιαούρτι μόνο που εγω το ανακατεύω με ζελέ και τριμμένι αμυγδαλο και κομματάκια φρέσκιας φρ.αουλας η μπανάνας
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης