delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα από την Καλάβρια της Ιταλίας)

Πήγαινε κάτω

Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα  από την Καλάβρια της Ιταλίας) Empty Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα από την Καλάβρια της Ιταλίας)

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Ιουν 07, 2009 6:47 pm

Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα  από την Καλάβρια της Ιταλίας) 18834236

Υλικά:

1/2 κιλ. Μακαρόνια Νο.7
παντσέτα, (Όχι Μπέϊκον)
2 αυγά
200 γρ. κεφαλοτύρι
100 γρ. παρμεζάνα
3-4 κ.σ. φρέσκο βούτυρο πρόβειο
αλάτι, πιπέρι
ένα μεγάλο φλιτζάνι μακαρονόζουμο απ’ αυτό που βράσανε τα μακαρόνια

Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα  από την Καλάβρια της Ιταλίας) 25082044


Εκτέλεση:

Βράζομε τα μακαρόνια σε αλατισμένο νερό για 7 λεπτά, και πρίν τα σουρώσουμε κρατάμε ένα φλιτζάνι ζουμί.
Σοτάρουμε την παντσέτα ψιλοκομμένη στο βούτυρο
Κτυπάμε ελαφρά τα αυγά και τα ανακατεύομε με το μακαρονόζουμο. (Προσοχή, χτυπάμε τα αυγά σε ένα μετρίου μεγέθους μπώλ και ρίχνουμε το μακαρονόζουμο σιγά-σιγά για να μην δέσουν τα αυγά μέχρις ότου, τα αυγά και να μακαρόνια, να έχουν την ίδια θερμοκρασία, (όπως δήλα δή κάνουμε και με το αυγολέμονο όταν αυγοκόβουμε ένα φαγητό).
Πασπαλίζουμε το μισό κεφαλοτύρι πανω στα μακαρόνια και ανακατεύουμε
Ρίχνουμε την παντσέτα με το βούτυρο και ανακατεύουμε
Ρίχνουμε τα αυγά και το υπόλοιπο κεφαλοτύρι, αλάτι, πιπέρι και ανακατεύομε
Πασπαλίζουμε την παρμεζάνα από πάνω.


(Photos: 19/2/2010 Rena)

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα  από την Καλάβρια της Ιταλίας) Empty Απ: Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα από την Καλάβρια της Ιταλίας)

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 08, 2009 1:02 am

Την είχα δει τη συνταγή αυτή σε μια εκπομπή του Μαμαλάκη, στην Καλαβρια. Έτσι ακριβώς την έφτιαχνε. Ευχαριστούμε Κυριάκο. Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα  από την Καλάβρια της Ιταλίας) Empty Απ: Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα από την Καλάβρια της Ιταλίας)

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 08, 2009 4:20 am

Sevasti έγραψε:Την είχα δει τη συνταγή αυτή σε μια εκπομπή του Μαμαλάκη, στην Καλαβρια. Έτσι ακριβώς την έφτιαχνε. Ευχαριστούμε Κυριάκο. Very Happy

Ευχαριστώ Sevasti, κι' εγώ την έχω δει "ζωντανά", στη Καλάβρια και συγκεκριμένως στο Regio di Calabria.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα  από την Καλάβρια της Ιταλίας) Empty Απ: Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα από την Καλάβρια της Ιταλίας)

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 08, 2009 10:33 am

Κυριάκο ξαφνιάζομαι ευχάριστα. Είμαι κι εγώ φανατική της αυθεντικής καρμπονάρας. Αλλά δυστυχώς έχουμε συνηθίσει ακόμη και στα καλύτερα restaurants να μας σερβίρουν διάφορα κρεμοειδή. Μπράβο σου!

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα  από την Καλάβρια της Ιταλίας) Empty Απ: Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα από την Καλάβρια της Ιταλίας)

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 08, 2009 3:40 pm

anastazie έγραψε:Κυριάκο ξαφνιάζομαι ευχάριστα. Είμαι κι εγώ φανατική της αυθεντικής καρμπονάρας. Αλλά δυστυχώς έχουμε συνηθίσει ακόμη και στα καλύτερα restaurants να μας σερβίρουν διάφορα κρεμοειδή. Μπράβο σου!

χαχαχαχα, anastazie καλημέρα, κι' εγώ όπου βλέπω....κρεμοειδή, παίρνω δρόμοοοοοοοο

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα  από την Καλάβρια της Ιταλίας) Empty Απ: Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα από την Καλάβρια της Ιταλίας)

Δημοσίευση από ???????? Τρι Ιουν 09, 2009 12:38 am

Αχ κι εγω την ειχα δει στο Μαμαλάκη και μου ερχοταν να τη φαω απο την τηλεόραση! Χαχαχαχαχ

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα  από την Καλάβρια της Ιταλίας) Empty Απ: Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα από την Καλάβρια της Ιταλίας)

Δημοσίευση από ???????? Τρι Ιουν 09, 2009 1:26 pm

Κι εμείς όταν την είχαμε φάει στην Ιταλία εκπλαγήκαμε ευχάριστα με τη νοστιμιά της και το πόσο διαφορετική είναι από τις εδώ καρμπονάρες! Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα  από την Καλάβρια της Ιταλίας) Empty Απ: Καρμπονάρα αλα Καλαβρέζε - (Γνήσια Καρμπονάρα από την Καλάβρια της Ιταλίας)

Δημοσίευση από ntina Δευ Ιουν 28, 2010 12:18 pm

επειδη εμενα κατι μου κανει το αυγο ,το αντικαθιστω με γαλα εβαπορε και ειναι φανταστικη
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης