delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009 Empty Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009

Δημοσίευση από Rena Τετ Ιουλ 01, 2009 2:04 am

Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009 Nosmokingf

Σε ισχύ τίθεται από σήμερα η ρύθμιση για την απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς δημόσιους χώρους στην Ελλάδα. Με τις νέες ρυθμίσεις, προβλέπεται η δημιουργία διαχωριστικών στα κέντρα διασκέδασης, ενώ οι ειδικοί χώροι για τους καπνιστές θα πρέπει να είναι εξοπλισμένοι με μηχανήματα εξαερισμού και καθαρισμού του αέρα.

Παράλληλα, θα απαγορεύεται η είσοδος ανηλίκων σε όλους τους χώρους καπνιζόντων. Στους εργασιακούς χώρους του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα, εξαιρουμένων των φορέων παροχής υπηρεσιών υγείας και των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων κάθε βαθμίδας, τόσο του δημόσιου όσο και του ιδιωτικού τομέα, επιτρέπεται η δημιουργία χώρου για καπνίζοντες, κάτω βέβαια από προϋποθέσεις.

Το πρόστιμο σύμφωνα με το νόμο καθορίζεται για τους ιδιώτες παραβάτες από 50 μέχρι 500 ευρώ, για τους υπεύθυνους 1.000 μέχρι 2.000 ευρώ σε περίπτωση υποτροπής, με δυνατότητα προσωρινής ανάκλησης της πώλησης προϊόντων καπνού από τα ειδικά καταστήματα, ή και ανάκληση της άδειας λειτουργίας του καταστήματος.

Με την εφαρμογή του Νόμου, οι πολίτες θα μπορούν να τηλεφωνούν στον αριθμό 1142 για να πληροφορηθούν για όλες τις διατάξεις του νόμου.

Σήμερα εξάλλου δημοσιεύτηκε στο Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως η Υπουργική Απόφαση, που συνοδεύει την εφαρμογή του νόμου για την απαγόρευση του καπνίσματος και η οποία εστάλη σε όλους τους Δήμους και τις Νομαρχίες της χώρας, καθώς επίσης και προς όλα τα συναρμόδια Υπουργεία.

Επίσης, με σημερινή απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Δημήτρη Αβραμόπουλου, συγκροτήθηκε το Σώμα Επιθεωρητών του ''Τομέα Ελέγχου Καπνού και Αλκοόλ''.

Εξάλλου, από την 01/09/2009 απαγορεύεται κάθε μορφής διαφήμιση προϊόντων καπνού σε όλους τους εξωτερικούς και υπαίθριους χώρους. Η διαφήμιση προϊόντων καπνού επιτρέπεται μόνο στους εσωτερικούς χώρους των σημείων πώλησης προϊόντων καπνού.

Sigmalive news
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009 Empty Απ: Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009

Δημοσίευση από Rena Τετ Ιουλ 01, 2009 2:15 am

Προσωπικά από το πρωί είμαι μες το σιχτίριο. Αφήστε που κάθε δυο λεπτά είμαι στο καπνιστήριο. Πολύ απότομα μου ήρθε. Τελείως διαφορετικό στην πράξη από ότι στη σκέψη. Και μόνο το γεγονός της απαγόρευσης με κάνει να θέλω να καπνίσω περισσότερο. Εσείς πως τα πάτε?
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009 Empty Απ: Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009

Δημοσίευση από ???????? Τετ Ιουλ 01, 2009 2:33 am

Για εμένα πάλι ήρθε πιο μαλακά. Βλέπετε μας το είχαν απαγορεύσει ένα χρόνο πριν, το κάπνισμα στη δουλειά και μάλιστα χωρίς να υπάρχει χώρος καπνιστηρίου. Τον πρώτο καιρό ήταν μεγάλη ήττα, όλοι οι καπνίζοντες ψάχναμε γωνιά να μας στεγάσει. Τώρα το συνηθίσαμε λίγο. Σαν μέτρο κρίνω ότι χρειαζόταν αλλά θα έπρεπε να υπάρχει η σχετική υποδομή.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009 Empty Απ: Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009

Δημοσίευση από ???????? Τετ Ιουλ 01, 2009 4:23 am

Πριν μείνω έγκυος στο γιο μου κάπνιζα σαν π........εταλωτής 3 πακέτα τσιγάρα την ημέρα. Έχοντας στη δουλειά αφεντικό αντικαπνιστή που μας έβαζε να καπνίζουμε εκ περιτροπής στο μπαλκόνι σας καταλαβαίνω απόλυτα.
Σήμερα όμως μετά από 13 χρόνια άκαπνη έχω να πω οτι όταν δεν καπνίζεις είναι πολύ ενοχλητικό να μπαίνεις κάπου και να είναι ντουμάνι. Οπότε θεωρώ οτι μάλλον αναγκαίο είναι αλλά και οτι γενικώς εμένα με ενοχλούν τα άκρα. Αυτό με τα πρόστιμα και το τηλεφωνικό κέντρο το βρίσκω λίγο τραβηγμένο από τα μαλλιά.Υπομονή παιδάκια μου, δεν μπορείτε να κάνετε και τίποτα άλλο.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009 Empty Απ: Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009

Δημοσίευση από ???????? Τετ Ιουλ 01, 2009 5:58 am

Εγώ γενικά καπνίζω λίγο και ούτως ή άλλως στην δουλειά μου από πάντα είχαμε ειδικό χώρο καπνιζόντων.

Παρ' ότι καπνίζω 30 χρόνια(!) ευτυχώς δεν έχω εξάρτηση. Αν στο χώρο που βρίσκομαι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα απλώς δεν καπνίζω χωρίς κάνένα σύνδρομο στέρησης, αν επιτρέπεται καπνίζω 2-3 τσιγαράκια με μεγάλη ευχαρίστηση.

Πάντως έχω την εντύπωση ότι η αυστηρότητα των μέτρων θα εξαντληθεί στα μεγάλα αστικά κέντρα. Στα υπόλοιπα μέρη δεν νομίζω να αλλάξει πολύ η κατάσταση.

Επίσης θα συμφωνήσω με τη Λίλα. Μάλλον υπερβολικά αυστηρά, σε ορισμένα σημεία, τα βρίσκω τα μέτρα (έστω και αν δεν είμαι φανατική καπνίστρια, ας υποστηρίξω τους καπνιστές!!)

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009 Empty Απ: Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009

Δημοσίευση από Elli Πεμ Σεπ 09, 2010 3:40 am

Και πάλι μέτρα κατά του καπνίσματος παιδιά!!!!!!!
Τι θα κάνουμε τον χειμώνα;;;;;;;
Σας μιλά μια καπνίστρια, όχι "του πακέτου" , αλλά......καπνίστρια Embarassed
Πως να το κάνουμε, το θέλω το τσιγαράκι μου μετά από ένα ωραίο γεύμα,
το θέλω με το ποτάκι μου, το θέλω με την παρεούλα μου!
Άντε τώρα να πίνεις ζεστό καφεδάκι τον χειμώνα σ' ένα ωραίο μαγαζί
και να πρέπει να βγεις έξω να καπνίσεις......
Κι ένας φίλος, φανατικός αυτός καπνιστής, μου είπε το εξής ωραίο
"Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές, υπάρχουν αντιπαθητικοί αντικαπνιστές"
Είναι πολύ κακό παιδί Twisted Evil
Elli
Elli
Member
Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 95
Registration date : 03/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009 Empty Απ: Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009

Δημοσίευση από Ειρήνη Πεμ Σεπ 09, 2010 3:56 am

και εγώ σαν και εσένα Έλλη μου. Λίγα τσιγαράκια με τη παρεούλα μου.

Είναι λίγο υπερβολικά τα μέτρα. Συμφωνώ απόλυτα να απαγορεύεται πλήρως το κάπνισμα σε όλους τους δημοσιους κλειστούς χώρους, νοσοκομεία, υπουργεία, υπηρεσίες, μεταφορικά μέσα κλπ. αλλά θα μπορούσε να έχει προβλεφθεί ένας χώρος καπνιζόντων που να μην ενοχλεί τους υπόλοιπους.

Επίσης στα καφέ και στα εστιατόρια μέ ένα καλό σύστημα εξαερισμού δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Και δεν μου λέτε, όταν ένας Δ/νων Σύμβουλος μιας εταιρείας ή ένας υπουργός είναι καπνιστής τι κάνει?? Κατεβαίνει στο δρόμο να καπνίσει?? Δεν νομίζω!
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009 Empty Απ: Απαγόρευση Καπνίσματος-1.7.2009

Δημοσίευση από Elli Πεμ Σεπ 09, 2010 4:03 am

Κι αυτοί Ειρήνη μου, δεν καπνίζουν τσιγαράκι!!!
Καπνίζουν κάτι πούρα Αβάνας, άλλο πράγμα!!!! affraid
Elli
Elli
Member
Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 95
Registration date : 03/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης