delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

"Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

"Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου Empty "Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου

Δημοσίευση από Rena Τετ Δεκ 21, 2011 12:06 pm

"Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου 667a

Όσες συνταγές κι αν έχω δοκιμάσει, και όσους τρόπους, για να φτιάξω ένα ζουμερό μοσχαράκι στο φούρνο καμία δε με έχει ικανοποιήσει όσο το κλασσικό Κυριακάτικο και κυρίως εορταστικό ψητό μοσχαράκι φούρνου, που έφτιαχνε η γιαγιά μου. Θέλετε οι μνήμες μιας συγκεκριμένης εποχής, το ότι παλαιότερα το κρέας δεν ήταν το δεδομένο στα καθημερινά τραπέζια μας..δεν ξέρω αυτό το μοσχαράκι το λατρεύω. Δεν έχει δυσκολία καμία, δεν έχει δύσκολα ή περιζήτητα υλικά αλλά δεν έχει και κανένα περιθώριο αποτυχίας.

Απλά πράγματα όσα θα χρειαστούμε..

"Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου 683a

Υλικά

1,5 Kg μοσχαράκι
3-4 σκελίδες σκόρδο
λίγο ελαιόλαδο
λίγο βούτυρο
αλατοπίπερο
μερικά κλωνάρια θυμάρι
και πατάτες για το ταψί μας
Ενα λεμόνι (προαιρετικά)
Ενας κύβος βοδινού (προαιρετικά)

"Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου 670ld

Εκτέλεση

Βάζουμε το μοσχαράκι σε μια κατσαρόλα με λίγο νερό να προβράσει για περίπου μισή ώρα. Ξαφρίζουμε το νερό και προσθέτουμε αλατοπίπερο κι αν θέλουμε και έναν κύβο βοδινού. Αφαιρούμε το μοσχάρι από την κατσαρόλα και το βάζουμε στο ταψί μας. Κρατάμε το νερό γιατί θα μας χρειαστεί για να ψήσουμε με μέρος αυτού τις πατάτες. Δε φαντάζεστε τη γεύση που παίρνουν οι πατάτες από το νερό που βράσαμε το μοσχαράκι.

Κάνουμε σχισμές στο κρέας και βάζουμε μέσα σε αυτές τις σκελίδες σκόρδου κομμένες στη μέση και περασμένες σε αλατοπίπερο.  Σε αυτό το στάδιο είτε περνάμε το κρέας, αφού το αλατοπιπερώσουμε,  στην κατσαρόλα με λίγο λάδι ή βούτυρο να ροδίσει ελαφρά, είτε το βάζουμε απευθείας σε προθερμασμένο φούρνο μαζί με μερικά κλωνιά θυμάρι και το νερό που κρατήσαμε από το βράσιμο. Αν θέλουμε να προσθέσουμε πατάτες τις βάζουμε σε αυτό το στάδιο και προσθέτουμε και λίγο λάδι ή βούτυρο. Εννοείται ότι αλατίζουμε και τις πατάτες.

Το νερό που έχουμε κρατήσει δε το προσθέτουμε όλο. Βάζουμε περίπου 2 φλιτζάνια για ένα μεγάλο ταψί φούρνου. Δε το πετάμε όμως μήπως και χρειαστεί αργότερα να συμπληρώσουμε.

Όταν το κρέας και οι πατάτες μας θα αρχίσουν να ροδοψήνονται αφαιρούμε τα κλωνάρια θυμάρι και προσθέτουμε αν θέλουμε το χυμό ενός λεμονιού. Αφήνουμε το φαγητό να αποψηθεί και σερβίρουμε ζεστό.

Δοκιμάστε το, δεν έχετε ξαναφάει τόσο τρυφερό κρέας.

"Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου 684r


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rena στις Σαβ Ιουλ 05, 2014 11:52 pm, 1 φορά
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου Empty Απ: "Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου

Δημοσίευση από EfiK Τετ Δεκ 21, 2011 12:23 pm

Σειρά μου να κρεμάσει το σαγόνι μου...χαχαχαα! Δεν το έχω φτιάξει ποτέ έτσι, ντροπή μου....
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου Empty Απ: "Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου

Δημοσίευση από Rena Τετ Δεκ 21, 2011 12:48 pm

Τι εννοείς ? Μοσχαράκι στο φούρνο? Razz Ντροπή χαχαχα
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου Empty Απ: "Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου

Δημοσίευση από EfiK Τετ Δεκ 21, 2011 1:09 pm

Μονο γιουβέτσι, ω, ναι......ξαναματαντρέπομαι..χιχιχι!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου Empty Απ: "Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου

Δημοσίευση από Ειρήνη Τετ Δεκ 21, 2011 11:31 pm

Και μόνο που διάβασα τη περιγραφή σου με έπιασε λιγούρα!
Ειρήνη
Ειρήνη
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1859
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου Empty Απ: "Λουκουμάτο" Μοσχαράκι ψητό με τρυφερές πατάτες φούρνου

Δημοσίευση από Λίλα Πεμ Δεκ 22, 2011 4:57 am

Είμαι κι εγώ μια αμαρτωλή.......ποτέ δεν έφτιαξα μοσχάρι στο φούρνο......θα τιμωρηθώ? Πάντως δείχνει υπέροχο. Τι μέρος του ζώου χρησιμοποίησες? Ελιά?
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης