delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ Empty Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ

Δημοσίευση από ???????? Τρι Μαρ 24, 2009 11:13 pm

Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ 25iodjd

Ξαλμυρίζω 1,5 κιλό μπακαλιάρο και τον βράζω μαζί με: τη φλούδα ενός λεμονιού, 2 φύλλα δάφνης, μερικούς κόκκους μαύρου πιπεριού και μια πρέζα μοσχοκάρυδο. Όταν βράσει, αφαιρώ τον μπακαλιάρο και κρατάω 2 κούπες ζωμό.

Ξεψαχνίζω τον μπακαλιάρο, αφαιρώντας τα κόκκαλα. Θα πρέπει να μείνουν περίπου 1.200 γρ. οπότε αν αγοράσετε φιλέτο ξαλμυρισμένο, αγοράστε περίπου τόσο.
Κόβω σε ροδέλες 4-5 καρότα, 4-5 πράσα, 1 φρέσκο κρεμμυδάκι, λιώνω μια σκελίδα σκόρδο και τα σοτάρω με 3 κουταλιές λαδάκι.
Ανακατεύω τα μισά λαχανικά με το μπακαλιάρο και τον απλώνω σε βαθύ πυρίμαχο σκεύος. Τα υπόλοιπα λαχανικά τα αλέθω στο μούλτι.

Βάζω σε τηγάνι 3 κουταλιές λάδι να κάψει και ρίχνω 3 κουταλιές αλεύρι να σοταριστεί. Στη συνέχεια ρίχνω 1 ½ ποτήρι γάλα και το ζωμό που έχω κρατήσει. Αφού γίνει η μπεσαμέλ (αραιή), αλατοπιπερώνω και περιχύνω το ψάρι. Πρόσθέτω τα αλεσμένα στο μούλτι λαχανικά σε 1,5 κιλό πατάτες πουρέ, ανακατεύω καλά και στρώνω πάνω από το υπόλοιπο μίγμα. Πασπαλίζω με πάπρικα και ψήνω στους 180 με 200 για 1 ώρα.
Αφήνω να κρυώσει και σερβίρω.

Προσωπικά τα ετοιμάζω όλα από την παραμονή και ανήμερα κάνω τη μπεσαμέλ, το στρώσιμο και το ψήσιμο φυσικά!
Αντί για γάλα στη μπεσαμέλ μπορείτε να βάλετε γάλα σόγιας (για να είναι στα πλαίσια της νηστείας).
Η συνταγή είναι από το Realfood.
Είναι πεντανόστιμος! Φτιάξτε τον!

Οι φωτό είναι από το μεσημέρι σήμερα (Κυριακή των Βαΐων).

Και η διαδικασία:
Σωτάρω τα λαχανικά

Ανακατεύω τα μισά (λιωμένα) με τον πουρέ

Τα υπόλοιπα με τον μπακαλιάρο και στρώνω στο πυρέξ

Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ 2sb52ww

Περιχύνω με τη μπεσαμέλ

Στρώνω από πάνω τον πουρέ και πασπαλίζω με πάπρικα

Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ 2cmlm5u

Μετά 1 ώρα

Και ιδού
Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ 25iodjd


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Vana στις Κυρ Απρ 12, 2009 8:18 am, 1 φορά

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ Empty Απ: Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ

Δημοσίευση από Rena Τετ Μαρ 25, 2009 3:39 am

Πανέμορφο, γιορτινό και χαρούμενο τραπέζι Βάνα. Σε προσκαλεί να καθήσεις. Για τη συνταγή δεν κάνω σχόλια, είμαι σίγουρη ότι είναι πεντανόστιμη, αλλά δεν είμαι πολύ του ψαριού, είπαμε στο τσακίρ κέφι καμιά κροκέτα μπακαλιάρου κι αυτό λόγω της ημέρας. No
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ Empty Απ: Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ

Δημοσίευση από ???????? Τετ Μαρ 25, 2009 4:19 am

Αχ, το κοιτάζω και αναπολώ τα περσινά γιατί φέτος ήμασταν μεταξύ μας...
Όμως, φέτος πήγαμε βόλτες γιατί δεν είχα μαγείρεμα, κι έτσι το φχαριστήθηκα!!!
:dance

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ Empty Απ: Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Απρ 12, 2009 8:23 am

Έβαλα σημερινές φωτογραφίες και διόρθωσα το λάθος που είχα κάνει στη συνταγή (είχα παραλείψει τον πουρέ πατάτας).
Ζητώ συγνώμη αν κάποιος το έφτιαξε με την προηγούμενη συνταγή! Embarassed Embarassed Embarassed

Επίσης ο τίτλος είναι σιδηρόδρομος, καμία πρόταση? Rolling Eyes


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Vana στις Δευ Απρ 13, 2009 6:15 am, 1 φορά

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ Empty Απ: Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Απρ 12, 2009 12:02 pm

Για πιο τραπέζι λέτε? Υπήρχε άλλη φωτογραφία πριν? Δεν είχα δει. Βάνα η συνταγή είναι κα τα πλη κτι κή ! Η λεπτομέρεια το κάτι άλλο. Ευχαριστούμε πολύ καλή μου. Τώρα για τον τίτλο...εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Δεν ξέρω πως αλλιως θα μπορουσα να το περιγράψω. Ίσως "ανοιξιάτικος μπακαλιάρος με μπεσαμέλ". Κάτι τέτοια τρελλά βλέπω σε μια καθημερινή εκπομπή στον Αλφα χαχχαχχα :dance

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ Empty Απ: Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ

Δημοσίευση από ???????? Κυρ Απρ 12, 2009 12:34 pm

Έχεις δίκιο Αννέτα, υπήρχε αυτή η φωτό που ήταν από πέρσι στη μανούλα την 25η Μαρτίου και την έσβησα γιατί δεν είχα κοντινή του μπακαλιάρου:
Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ 25martiou117

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ Empty Απ: Μπακαλιάρος με Λαχανικά, Μπεσαμέλ και Πουρέ

Δημοσίευση από sofia Τετ Μαρ 23, 2016 3:22 am

To φτιάξαμε πέρσι θα το ξαναφτιάξουμε και φέτος
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης