delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ρολό με κιμά

Πήγαινε κάτω

Ρολό με κιμά Empty Ρολό με κιμά

Δημοσίευση από Rena Πεμ Απρ 09, 2009 10:51 am

Ρολό με κιμά F4mova

Υλικά

1 κιλό κιμάς
3 φέτες ψίχα ψωμιού μουλιασμένη σε νερό
1 κρεμμύδι μεγάλο ψιλοκομμένο
3-4 κ.σ. ελαιόλαδο
Μαϊντανός
Ρίγανη
¼ κ.γλ. Μπαχάρι
¼ κ.γλ.κίμινο
1 κ.γλ.γλυκιά πάπρικα
Αλατοπίπερο
1 κ.γλ. σόδα μαγειρική
1 κ.σ. ξύδι
4 αυγά βρασμένα

Εκτέλεση

Ανακατεύουμε όλα τα υλικά για το ρολό και ζυμώνουμε. Για να μη δυσκολευτούμε στη μεταφορά, τοποθετούμε το μίγμα κιμά από την αρχή στο ταψί που θα το ψήσουμε. Ανοίγουμε σε ένα χοντρό φύλλο παραλληλόγραμμο και προσθέτουμε τα αυγά ολόκληρα κατά μήκος.  Με λαδωμένα χέρια κλείνουμε προσεχτικά με ιδιαίτερη έμφαση στο σημείο ένωσης.  Προσθέτουμε στο ταψί μας πατάτες κομμένες κυδωνάτες ή χοντρές ροδέλες, ρίχνουμε ελαιόλαδο και λίγο νερό και αλατοπιπερώνουμε. Ψήνουμε για μιαμιση ώρα περίπου στους 180 βαθμούς.

Ρολό με κιμά 6085v

Σημείωση:
-- Tα υλικά για τον κιμά μπορεί να είναι αυτά της ζύμης που προτιμούμε για μπιφτέκια.
-- Για πιο πικάντικη γεύση μπορούμε να προσθέσουμε στη ζύμη του κιμά λίγο λιωμένο σκόρδο
-- Επιπλέον ή/και εναλλακτικά βάζουμε στο ρόλο ως γέμιση τυριά της αρεσκέιας μας, ζαμπόν ή/και μπέηκον
-- Μπορούμε αντί για ένα μεγάλο ρολό να πλάσουμε μεγάλα μπιφτέκια και να προσθέσουμε ένα αυγό στο καθένα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rena στις Κυρ Ιαν 25, 2015 1:39 am, 3 φορές συνολικά
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρολό με κιμά Empty Απ: Ρολό με κιμά

Δημοσίευση από ???????? Πεμ Απρ 09, 2009 8:33 pm

Καλό αυτό με το ζύμωμα μεσα στο ταψί. Όσες φορές το φτιάχνω πάντα μου άνοιγε και επρεπε να το ξαναπλάσω ρολό. Νόστιμο που δείχνει. Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρολό με κιμά Empty Απ: Ρολό με κιμά

Δημοσίευση από ???????? Πεμ Απρ 09, 2009 10:31 pm

Ρενάκι πολύ λαχταριστό φαίνεται και το ρολό και οι πατατούλες του. Και εγώ μέσα στο ταψί το ετοιμάζω! Πολλές φορές αντί για αυγά βάζω καπνιστή γαλοπούλα και έμενταλ που λιώνει ωραία. Smile

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρολό με κιμά Empty Απ: Ρολό με κιμά

Δημοσίευση από ???????? Πεμ Απρ 09, 2009 11:25 pm

Αμάν! Τι λαχταριστή φωτο είναι αυτή. Και οι πατατούλες γυαλιστερές και ξεροψημένες... Πολύ καλή ιδέα. Δεν το έχω φτάξει ποτέ, ενώ είναι εύκολο φαγάκι και πρέπει να είναι και νόστιμο!!!!
Είναι συνταγή της "κατηγορίας" μου: εύκολο και γρήγορο!!! :banana /legal

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρολό με κιμά Empty Απ: Ρολό με κιμά

Δημοσίευση από ???????? Παρ Απρ 10, 2009 2:48 am

Καλέ είμαστε σε περίοδο νηστείας!!!Τι είναι αυτά που μας κάνεις?Τέλειο όμως, μπράβο σου!!! flower

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρολό με κιμά Empty Απ: Ρολό με κιμά

Δημοσίευση από ???????? Παρ Απρ 10, 2009 4:49 am

Απα πααααα μεσημεριάτικα!!!!
Έλεοςςςςςς.......
Σλουρπ!
:pigging :pigging :pigging :pigging

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρολό με κιμά Empty Απ: Ρολό με κιμά

Δημοσίευση από ???????? Παρ Απρ 10, 2009 10:59 am

Μπορείτε ακόμη να γεμίσετε με λαχανικά (καρότο, πιπεριά, μανιτάρι, σέλινο) και να προσθέσετε τυρί της αρεσκείας σας ή/και τα αυγά. Στην περίπτωση των λαχανικών ταιριάζει και η ομελέτα, καλύτερα από τα βραστά αυγά. Smile

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρολό με κιμά Empty Απ: Ρολό με κιμά

Δημοσίευση από ???????? Δευ Μάης 25, 2009 12:24 pm

Πεντανόστιμο. Ρένα εγώ το φτιάχνω με τα αυγά όπως εσύ, αλλά τα τυλίγω σε φέτες τυριού (έμενταλ, κασέρι κομμένο σε φέτες για τόστ κλπ) και αν το θέλω πολύ ζουμερό (δυστυχώς είναι και τίγκα στο λιπαρό αυτό) του προσθέτω και κύβους πανσέτας ή λουκάνικου. Γίνεται πεντανόστιμο, αλλά είπαμε..βαρύ. Του πάει επίσης το τυρί κρέμα το οποίο λειώνει και κολλάει πάνω στα αυγά και μετά τρέχεις για τις σφουγγαρίστρες να παίρνεις τα σάλια από όπου στάξουν Rolling Eyes Very Happy

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρολό με κιμά Empty Απ: Ρολό με κιμά

Δημοσίευση από ???????? Δευ Μάης 25, 2009 11:46 pm

Πολύ ωραία η ιδέα με το τυρί κρέμα. Συνήθως το φτιάχνω με έμενταλ και καπνιστή γαλοπούλα όπως είπα και παραπάνω αλλά θα το δοκιμάσω και έτσι και λέω να προσθέσω και λιαστές ντομάτες. flower flower flower

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρολό με κιμά Empty Απ: Ρολό με κιμά

Δημοσίευση από ???????? Πεμ Ιουν 04, 2009 2:06 am

Το έφτιαξα τελικά και ήταν σουπερ!!! Απλό και νόστιμο. Εγώ στη γέμιση έβαλα τυρί και χρωματιστές πιπεριές.
Σας βάζω κι εγω τη φωτο που έβγαλα...

Ρολό με κιμά 029vef

(Αν και δείχνει λίγο ξεπλυμένο..., ήταν πιό σκούρο, χεχεχε)

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρολό με κιμά Empty Απ: Ρολό με κιμά

Δημοσίευση από ???????? Πεμ Ιουν 04, 2009 2:08 am

Τι τυράκι του έβαλες?

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης