delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

DECOUPAGE

+17
nantinoula
tsalleri
OLYMPIA
Espirito
liana
anastazie
Oh_Captain
simerouda
VIVIAN
ΝΤΑΙΖΗ
helen
ntina
Sevasti
sofia
Λίλα
EfiK
Rena
21 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Σαβ Μαρ 10, 2012 12:01 pm

Decoupage (Ντεκουπάζ) είναι η τεχνική με την οποία διακοσμούμε ένα αντικείμενο κολλώντας ένα μοτίβο χαρτιού πάνω σε μια επιφάνεια. Ο τρόπος είναι σχετικά απλός: Κόβουμε το μοτίβο που έχουμε επιλέξει και το κολλάμε πάνω στο αντικείμενο που θέλουμε να διακοσμήσουμε. Το πλέον συνηθισμένο υλικό που χρησιμοποιούμε ως μοτίβο είναι οι χαρτοπετσέτες. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές επιλογές όπως ριζόχαρτα, χαρτιά απλά φωτοτυπικού (λεπτά όμως) με εκτυπώσεις laser ακόμη και χαρτιά από εφημερίδες ή περιοδικά. Όλα είναι θέμα φαντασίας και χειρισμού. Επιπλέον τα αντικείμενα που μπορούμε να διακοσμήσοουμε άπειρα. Από απλά κουτιά, χαρτόκουτα που έχουμε στη διάθεση μας, μέχρι ξύλο, γυαλί, ύφασμα κλπ.

Απλό όσο ακούγεται όμως η τεχνική και ο τρόπος που θα επεξεργαστούμε τα μοτίβα μας και τις επιφάνειες διακόσμησης δίνει πολύ όμορφα αποτελέσματα.

Θα σας δείξω μερικά από αυτά που ξεκίνησα και έφτιαξα εγώ και σιγά σιγά θα σας περιγράφω διάφορες τεχνικές επεξεργασίας.

Θα ξεκινήσω από τα πρώτα που δοκίμασα να φτιάξω και τα οποία ήταν άτεχνα λόγω του ότι ακόμη δεν είχα εξοικειωθεί να χρησιμοποιώ τα υλικά. Ήταν φτιαγμένα από χαρτοπετσέτα, που για μένα δουλεύεται δυσκολότερα από το απλό χαρτί. Έτσι είχαν αρκετές ζάρες.

Βαζάκι από γλυκό του κουταλιού-Αφαιρέθηκαν τα αυτοκόλλητα και διακοσμήθηκε με χαρτοπετσέτα.

DECOUPAGE 5826e

Κουτιά παππουτσιών. Ασταρώθηκαν και ντύθηκαν με χαρτοπετσέτα. Γυαλίστηκαν και τώρα χρησιμοποιούνται για αποθήκευση συνταγών και εντύπων μαγειρικής Smile

DECOUPAGE 5843

DECOUPAGE 5844b

Κεριά..

DECOUPAGE 5849

DECOUPAGE 5851m

το καφέ φτιάχτηκε εξ' ολοκλήρου από εμένα χρησιμοποιώντας διάφορα λιωμένα κεριά που η χρηστική τους αξία ήταν πλέον ανύπαρκτη.

Δίσκος κοπής

Αυτό μαζί με τα κουτιά που ακολουθούν είναι από τα αγαπημένα μου και τα πλέον πρόσφατα. Χρησιμοποιήθηκε χαρτί με εκτύπωση laser αντί χαρτοπετσέτας και έγιναν φωτοσκιάσεις με παστέλ. Δεν είναι γλύκα?

DECOUPAGE 5869

DECOUPAGE 5875

Κουτί από δωράκι

DECOUPAGE 5879

DECOUPAGE 5880u

και τέλος κουτί από Nescafe μεγάλο που άλλαξε χρήση κι έγινε μπισκοτιέρα..

DECOUPAGE 5882d

DECOUPAGE 5885l


Αυτά προς το παρόν..Σε επόμενο ποστ θα σας πω και για την τεχνική.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Rena στις Κυρ Μαρ 11, 2012 10:09 am, 1 φορά
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από EfiK Σαβ Μαρ 10, 2012 1:44 pm

Μπράβο βρε Ρενάκο!! Ξέρεις πως τα ζηλεύω?? Ενα τέτοιο κουτί μου χάρισε η Μέτη τις προάλλες στον καφέ και είναι φανταστικό. Το κρατώ προστατευμένο από τα "ξένα" χέρια για να μη μου το χαλάσουν!! Πανέμορφα όλα, έπαθα την πλάκα μου με το ξύλο κοπής. Το άλλαξες κυριολεκτικά!!! Περιμένω οδηγίες!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Decoupage-Υλικά και τεχνική

Δημοσίευση από Rena Κυρ Μαρ 11, 2012 11:00 am

Ας ξεκινήσουμε καταρχήν από τα υλικά που χρειαζόμαστε

Primer ή κοινώς αστάρι (για να λευκάνουμε την επιφάνεια αν είναι σκουρόχρωμη ούτως ώστε να αναδειχτεί το μοτίβο)
Κόλλα
Πινέλα
Χρώματα (ακρυλικά ή παστέλ ανάλογα με την επιφάνεια που θα χρησιμοποιηθούν)
Χαρτί με το μοτίβο μας
Βερνίκι ξύλου κρούστας νερού (πολυουρεθάνης νερού)
Σφουγγαράκι

Όλα τα παραπάνω τα βρίσκουμε σε μαγαζιά με είδη hobby. To αστάρι, τα πινελάκια και το βερνίκι μπορούν να αγοραστούν κι από χρωματοπωλείο.
Κόλλα είναι καλύτερα να χρησιμοποιηθεί κάποια ειδική για ντεκουπάζ. Η UHU Servietten-Technik lack (για παζλ και χειροτεχνίες) είναι μια χαρά. Επιπλέον περιέχει γυαλιστικό και δε χρειάζεται έξτρα πέρασμα με βερνίκι. Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ατλακόλ αλλά αφενός χρειάζεται αραίωση με νερό και αφετέρου ίσως σας δυσκολέψει μια και δεν είναι ότι ακριβώς απαιτείται γι αυτή τη δουλειά.

Χαρτί με μοτίβο

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε χαρτοπετσέτα. Σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να χρησιμοποιήσετε μόνο το μοτίβο που θέλετε κόβοντας το με ψαλιδάκι κι όχι ολόκληρη τη χαρτοπετσέτα γιατί δεν εφαρμόζει καλά και κάνει ζάρες.

Χαρτί φωτοτυπικού 60 γρ. με οποιαδήποτε εκτύπωση επιλέξετε αρκεί να είναι σε εκτυπωτή laser κι όχι injekt γιατί ξεβάφουν τα χρώματα.

Ριζόχαρτο. Το ριζόχαρτο είναι ένα είδους χαρτιού το οποίο έχει ίνες και είναι αρκετά ανθεκτικό αλλά παράλληλα και αρκετά λεπτό. Όταν χρησιμοποιούμε ριζόχαρτο δεν κόβουμε το μοτίβο με ψαλίδι, γιατί ξεφτίζει, αλλά με το χέρι όσο πιο κοντά μπορούμε στο περίγραμμα του μοτίβου.

Που μπορούμε να κάνουμε decoupage?

Σε οποιαδήποτε επιφάνεια. Ξύλινη, γυάλινη, χάρτινη, μεταλλική (ακόμη και σε ύφασμα αν χρησιμοποιήσουμε ειδική κόλλα και χρώματα).

Προετοιμασία (βασικά βήματα)


  • Προετοιμάζουμε την επιφάνεια περνώντας την αστάρι (αν η επιφάνεια είναι ξύλινη, πριν την ασταρώσουμε την τρίβουμε με ψιλό
    γυαλόχαρτο για να φύγουν τυχόν ακίδες του ξύλου).
  • Κολλάμε το μοτίβο.
  • Χρωματίζουμε για να γίνει ενσωμάτωση.
  • Περνάμε 2-3 χέρια βερνίκι.


Προφανώς βέβαια η τεχνική της decoupage δεν είναι τόσο απλοϊκή. Ανάλογα το τι θέλουμε να κάνουμε υπάρχει και ειδικός χειρισμός.

Ας δούμε σταδιακά τα βήματα. Θα σας δείξω πως μεταμορφώθηκε ένα κουτί παπουτσιών.

DECOUPAGE 15901

Περνάμε με αστάρι την επιφάνεια του κουτιού.

DECOUPAGE 15903

Για το συγκεκριμμένο κουτί χρησιμοποιησα εκτύπωση σε χαρτί των 80 γρ. (δεν είχα πιο λεπτό διαθέσιμο). Έβρεξα το χαρτί και το άπλωσα σε χαρτί κουζίνας. Σκέπασα με ένα δεύτερο φύλλο χαρτιού κουζίνας για να απορροφήσει το πολύ νερό. Έκοψα το μοτίβο περιμετρικά με το χέρι και σε κάποια σημεία έκανα καψίματα με αναπτήρα για να αποκτήσει μια όψη παλαιότητας.

Τοποθέτησα το κομμένο μοτίβο σε ζελατίνα με την όψη προς τα κάτω και στην πίσω πλευρά άπλωσα την κόλλα (UHU Technik lack). Έβαλα λίγη κόλλα και στο κουτί και με τη βοήθεια της ζελατίνας γύρισα το μοτίβο να ακουμπήσει πάνω στο κουτί και να κολλήσει.

DECOUPAGE 15911

Η ζελατίνα βοηθάει να απλωθεί το μοτίβο ομοιόμορφα και χωρίς ζάρες. Πέρασα ένα χέρι κόλλας πάνω από το μοτίβο και με τη βοήθεια των χρωμάτων (παστέλ στην προκειμένη περίπτωση) έκανα τις σκιάσεις.

DECOUPAGE 15912

DECOUPAGE 15914

DECOUPAGE 15915

Τα χρώματα που χρησιμοποίησα φρόντισα να ταιριάζουν με τις αποχρώσεις του μοτίβου ώστε να δέσουν αρμονικά.

Όταν τελείωσα με τις σκιάσεις πέρασα βερνίκι σε ολόκληρη την επιφάνεια αφενός για να προστατευτούν τα χρώματα και το μοτίβο και αφετέρου για να αποκτήσει μία σατινέ όψη. Το συγκεκριμένο βγήκε πολύ καλό και παρεπέμπει σε ξύλο-όταν το κοιτάς δεν το ξεχωρίζεις. Αδικείται λίγο στις φωτογραφίες.

DECOUPAGE 15922n

Συνέχισα με το υπόλοιπο μέρος του κουτιού, το οποίο απλά πέρασα με παστέλ πάνω στο αστάρωμα (είχε στεγνώσει εννοείται) και άπλωσα τα χρώματα με το χέρι και σφουγγαράκι για να έχουν τη μορφή που ήθελα. Στο τέλος πέρασα και το υπόλοιπο κουτί βερνίκι και ήταν έτοιμο.

DECOUPAGE 15923

Αύριο θα δω αν με ικανοποιεί το αποτέλεσμα του βερνικιού, αφού θα έχει στεγνώσει εντελώς κι αν όχι θα το περάσω ακόμη μια φορά με βερνίκι.

Αυτή ήταν μια πολύ γενική προσέγγιση για να πάρετε μια ιδέα. Σε επόμενο ποστ θα σας μιλήσω για τα βερνίκια και τη χρήση κεριού για να φτιάξουμε παλαιωμένα μοτίβα.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Λίλα Κυρ Μαρ 11, 2012 11:18 pm

Είναι καταπληκτικά όλα Ρένα μου, μας έβαλες για τα καλά στην πρίζα!!! kiss
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από sofia Κυρ Μαρ 11, 2012 11:20 pm

Πλάκα κάνεις...Shocked Τέλεια είναι, θα διαβάσω με προσοχή για να καταλάβω τα σχετικά και θα επανέλθω.
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Sevasti Δευ Μαρ 12, 2012 12:02 am

Πραγματική μεταμορφωση. Μου άρεσαν πολύ, ιδιαίτερα το κουτί του καφέ που έχει ρομαντικο στυλ και το τελευταίο κουτί. Καταπληκτικά μπράβο σου.
Sevasti
Sevasti
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1095
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από ntina Δευ Μαρ 12, 2012 1:04 am

ολα υπέροχα και πρωτότυπα.Μπράβο στην καλλιτέχνιδα DECOUPAGE 43445
ntina
ntina
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1656
Registration date : 13/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από helen Τρι Μαρ 13, 2012 12:48 am

Αυτό το κουτί με τα τριαντάφυλλα το λάτρεψα. Λες να δοκιμάσω?

helen
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από ΝΤΑΙΖΗ Τρι Μαρ 13, 2012 5:55 am

Rena πολύ ωραία είναι όλα. ΑΠΟΡΙΕΣ .Εχω προσπαθήσει να κάνω ντεκουπαζ με την τεχνική της χαρτοπετσέτας που όμως με κούρασε πολύ .Ισως είχα διαλέξει μικροσκοπικά σχεδιάκια και ήταν δύσκολο να κοπέι. Το 2ο που με κούρασε ήταν οτι χρειαζόμουν διαφορετικό βερνίκι ανάλογα με το υλικό της βάσης . Ετσι ένα διαστημα έιχα χαλάσει αρκετά χρήματα για βερνίκια. ... Θα ήθελα να μάθω Εχεις χρησιμοποήσεις το ίδιο βερνίκι παντού? Το σχέδιο δεν πρέπει να είναι τυπωμένο σε λεπτό χαρτί? που τυπώνεις με laser και πως μεταφέρεις το σχέδιο? Θαθελα να φτιάξω λαμπάδες αλλά να μη μου πάρει φωτιά το χαρτί πρίν το κέρι. Φιλάκια DECOUPAGE 813641

ΝΤΑΙΖΗ
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 16/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Τρι Μαρ 13, 2012 11:12 am

Καλησπέρα. Νταίζη η χαρτοπετσέτα είναι και για μένα πιο δύσκολη στο δούλεμα της επειδή ξεκίνησα να ετοιμάζω μεγάλες επιφάνειες και έστρωνε δύσκολα. Γι αυτό και προτίμησα τις εκτυπώσεις. Αρχικά είχα βάλει ατλακόλ είναι όμως μεγάλο λάθος να χρησιμοποιηθεί για χαρτοπετσέτα. Η καλύτερη κόλλα είναι η UHU που λέω παραπάνω (την πήρα από το ΠΛΑΙΣΙΟ) και ειδικά για χαρτοπετσέτα η καλύτερη κόλλα είναι πάλι η UHU αλλά σε σπρέυ. Με την πρώτη όμως κάνεις τέλεια δουλειά. Τη χρησιμοποιείς για όλες τις επιφάνειες κι επιπλέον δε χρειάζεσαι και άλλο βερνίκι γιατί έχει από μόνη της γυαλιστικό. Αν πάλι βάλεις άλλη κόλλα χρησιμοποίησε για ανοιχτόχρωμες επιφάνειες το βερνίκι νερού που λέω παραπάνω και για σκουρόχρωμες το ίδιο βερνίκι αλλά νεφτιού. Στοιχίζουν γύρω στα 4 ευρώ η συσκευασία του κιλού και διαρκούν πολύ.

Τα σχέδια σε χαρτί ναι-το γράφω- πρέπει να τυπωθούν σε ριζόχαρτο ή σε χαρτί φωτοτυπικού των 60 γραμμαρίων. Εγώ δεν είχα και έβαλα χαρτί φωτοτυπικού των 80 γρ. το οποίο όμως το λέπτυνα με μεγάλη προσοχή στις γωνίες αφού το κόλλησα χρησιμοποιώντας σφουγγαράκι και περνώντας τις άκρες με κερί (ένα απλό ρεσώ). Αν κάνεις εκτυπώσεις πρέπει να γίνουν σε laser εκτυπωτή γιατί ο inkjekt δεν αποτυπώνει καλά γι αυτή τη δουλειά και ξεβάφει. Το σχέδιο το επιλέγεις από το pc σου, τυπώνεις ότι σου αρέσει.

Για τις λαμπάδες που λες, θα φτιάξω κι εγώ και θα σου εξηγήσω αναλυτικά αλλά αν θες να ξεκινήσεις να σου πω ότι εδώ καλύτερα χαρτοπετσέτα (με την κόλλα που σου είπα δε θα έχεις πρόβλημα) αλλά να φροντίσεις το μοτίβο σου να είναι μέχρι τη μέση της λαμπάδας, άντε και λίγο παραπάνω για να μην έχεις πρόβλημα όταν καίγεται. Με το κερί είναι αλλιώς γιατί συνήθως καίγεται στο κέντρο ενώ περιφερειακά μένει ανέπαφο. Ελπίζω να βοήθησα Smile
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από VIVIAN Τρι Μαρ 13, 2012 7:08 pm

ΡΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΣΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΩΡΑ, ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.

VIVIAN
Beautiful Member
Beautiful Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 242
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 19/10/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Τετ Μαρ 14, 2012 10:39 am

Βίβιαν αν σου αρέσει, δοκίμασέ το. Ώρα θέλει όπως κάθε χόμπυ όσο για το χέρι μη σε ανησυχεί, είναι εύκολο, απλά θέλει εξάσκηση κι υπομονή.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από ΝΤΑΙΖΗ Παρ Μαρ 16, 2012 10:56 pm

καλημέρα . Rena σε ευχαριστώ . Κατεβαίνω τωρα στην Αθήνα για αναζήτηση υλικών. Τέρμα η μαγειρική. με έχει πιάσει μια ψυχωση για πλέξιμο και γενικά για κατασκευές . Θέλω τώρα να φτιάξω λαμπάδες για τις νονές των παιδιών μου και για φίλους. Very Happy

ΝΤΑΙΖΗ
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 16/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Σαβ Μαρ 17, 2012 11:02 am

Νταίζη σε νοιώθω, έτσι κι εγώ έχω κολλήσει με το ντεκουπάζ κι άφησα τη μαγειρική στην άκρη. Τώρα ξεκίνησα με τα Πασχαλινά. Για αρχή έφτιαξα δύο λαμπάδες αντρικές θα τις χαρακτήριζα

DECOUPAGE 940i

τα μοτίβα τα κόλλησα με τη γνωστή UHU, το διευκρινίζω γιατί σε κερί που θα σας δείξω παρακάτω το έφτιαξα με άλλο τρόπο.

..και η πίσω πλευρά

DECOUPAGE 941w

DECOUPAGE 994la

αυγουλάκια από φελιζόλ. Εδώ μετά την κόλληση του μοτίβου

DECOUPAGE 968jy

κι εδώ ολοκληρωμένα

DECOUPAGE 970e

DECOUPAGE 973sc

DECOUPAGE 983r

DECOUPAGE 998u

κεριά...στο πρώτο το μοτίβο έχει σταθεροποιηθεί όχι με κόλλα αλλά με μέθοδο θερμής συγκόλλησης. Ζέστανα σε καμινέτο ένα κουταλάκι κι αφού εφαρμόστηκε το μοτίβο στο κερί, πάτησα το χαρτί με το κουταλάκι και ενσωματώθηκε στο κερί. Μετά πέρασα με βερνίκι, έριξα λίγο glitter και ξαναπέρασα βερνίκι.

DECOUPAGE 5963

DECOUPAGE 987j

εδώ έπεσε μπόλικο glitter Smile όχι πολύ παραπάνω το αδικεί και η φωτο εδώ, παρακάτω φαίνεται καλύτερα (παρόλα αυτά θα μπορούσα να το είχα μετριάσει)

DECOUPAGE 989m


κι εδώ όλα μαζί

DECOUPAGE 5973w

Σε γενικές γραμμές η τακτική είναι η ίδια, απλά κάποια σημεία διαφέρουν. Στις δοκιμές με τα κεριά πάντως, νομίζω ότι καλύτερη μέθοδος είναι αυτή με το καμινέτο. Το μοτίβο ενσωματώνεται καλύτερα στο κερί μπαίνει μέσα και γίνονται ένα σώμα (σημειωτέον ότι χρησιμοποιώ και χοντρό χαρτί των 80 γρ. που δεν είναι ότι καλύτερο).

Αύριο (μάλλον) θα σας δείξω και μπουκάλια.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από ΝΤΑΙΖΗ Σαβ Μαρ 17, 2012 10:52 pm

Τι τρώμε σήμερα????
Αυγά με gliter.... Ειναι νόστιμα , καταπληκτικά , φτιάχτηκαν στη σωστή θερμοκρασία και το σπουδαιότερο είναι σπιτικά και όχι φασφουντάδικα...
Καλημέρα Ρένα , μαρέσουν πολύ μπράβο. sunny

ΝΤΑΙΖΗ
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 16/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από simerouda Κυρ Μαρ 18, 2012 10:52 pm

Πολύ όμορφα όλα, ιδιαίτερα οι λαμπάδες και τα αβγουλάκια.
simerouda
simerouda
SuperiorMember
SuperiorMember

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 358
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Δευ Μαρ 19, 2012 11:41 am

Καταρχήν για να μην ξεχαστώ να σας δείξω την κόλλα για decoupage, που μου ζήτησε η Λίλα

DECOUPAGE Dsci6031

και τώρα τα νέα μου αυγουλάκια, ένα κεράκι κι ένα πάλι από φελιζόλ

DECOUPAGE 6033p

DECOUPAGE 6034b

για το κεράκι χρησιμοποιήθηκε χαρτοπετσέτα με κομμένο το μοτίβο κι έγιναν φωτοσκιάσεις με ακρυλικά. Περάστηκε βερνίκι στο τελείωμα. Το αυγό από φελιζόλ έγινε με χαρτοπετσέτα, στην πάνω πλευρά του ανοίχτηκε τρυπούλα και στερεώθηκε κορδέλα με τη βοήθεια κόλλας. Γλυκούλια δεν έγιναν?
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Λίλα Δευ Μαρ 19, 2012 10:20 pm

Τέλεια είναι , όχι απλά γλυκούλια! Αν ανέβω τελικά Αθήνα θα πάρω αυγουλάκια από φελιζόλ να τα στολίσω για τα δωράκια μου!!!
Λίλα
Λίλα
Star Member
Star Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3297
Τόπος : Κρανίδι
Registration date : 12/07/2009

http://lilaspurplethoughts.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από sofia Δευ Μαρ 19, 2012 11:45 pm

Πολύ όμορφα όλα. Ωραία ιδέα όπως λέει και η Λίλα για συνοδευτικά σε δωράκια.
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Sevasti Τετ Μαρ 28, 2012 10:19 pm

Ντεκουπάζ με ασπράδι αβγού

Sevasti
Sevasti
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1095
Registration date : 12/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από ΝΤΑΙΖΗ Πεμ Μαρ 29, 2012 5:12 am

είναι πολύ όμορφα. Τα είδα και εγώ στο ψάξιμό και τα έχω βάλει στο προγραμμα.

ΝΤΑΙΖΗ
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 528
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 16/04/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Κυρ Απρ 01, 2012 4:10 am

Ντεκουπαζ σε μπουκάλια...ημιτελή προς το παρόν

DECOUPAGE 6100p

DECOUPAGE 6104
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από sofia Κυρ Απρ 01, 2012 11:01 pm

Πολύ όμορφες οι νέες λαμπάδες και τα μπουκαλάκια σου όνειρο. Τι ωραία ανοιξιάτικα σχέδια!
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από helen Τρι Απρ 03, 2012 2:46 am

Τι μαγικά μπουκαλάκια είναι αυτά. Τέλεια ιδέα. Έχεις αρχίσει και με μπριζώνεις Smile

helen
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Registration date : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

DECOUPAGE Empty Απ: DECOUPAGE

Δημοσίευση από Rena Τρι Απρ 03, 2012 11:09 am

Περνάει ευχάριστα η ώρα Ελένη. Άντε ξεκίνα κι εσύ Smile Σήμερα ξεκίνησα και φτιάχνω ένα δίσκο σερβιρίσματος ξύλινο. Γίνεται όμορφος, για τα δικά μου γούστα πάντα. Χθες έφτιαξα άλλο ένα μπουκαλάκι κι ένα κερί πασχαλινό.

DECOUPAGE 6115

DECOUPAGE 6117
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης