delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΒΕΡΥΚΟΚΟ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΒΕΡΥΚΟΚΟ Empty ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΒΕΡΥΚΟΚΟ

Δημοσίευση από EfiK Τετ Ιουν 27, 2012 1:59 am

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΒΕΡΥΚΟΚΟ IMG_0004


Τώρα που τα βερυκοκάκια είναι στο φόρτε τους, φτιάχνουμε μαρμελαδίτσα για το πρωινό των παιδιών και όχι μόνο, για τις ταρτούλες μας και τα γλυκάκια μας γενικώς! Εμένα με εφοδίασε η καλή μου κουμπαρούλα από το δέντρο της πάνω που έλεγα να πάρω για να την φτιάξω! Αυτό θα πει timing, ε?


Η βερυκοκιά της, παρόλο που πέρασε πολλά το Πάσχα από τα μεγάλα μας τα βλαστάρια, επέζησε και κατόρθωσε να φέρει σε πέρας την καρποφορία της...μπουχαχααχχα!! Οπου φτάνανε, κόβανε τα παλιόπαιδα και σημάδευαν ο ένας τον άλλον κι εγώ από το μπαλκόνι να φωνάζω και να σκούζω να την αφήσουν στην ησυχία της ....αλλά που??? (Είχα τους λόγους μου από τότε...χαχαχαα!)






Υλικά


3 κιλά βερύκοκα απύρηνα
2,5 κιλά ζάχαρη
1 φλ. νερό
2 ξύλα κανέλας
4 αστεροειδείς γλυκάνισοι
2 βανίλιες
χυμός 1 λεμονιού


Εκτέλεση


Βάζουμε τα βερύκοκα με τη ζάχαρη σε κατσαρόλα με βαρύ πάτο και τα μυρωδικούλια που είναι προαιρετικά. Εγώ θεωρώ ότι του πάει του βερύκοκου (και στο γλυκό κουταλιού το ίδιο) τρελά η κανέλα για αυτό την βάζω. Οποιος δεν θέλει, δεν βάζει τίποτα από αυτά.


Επίσης μπορούμε να αφήσουμε για κανένα 6ωρο τα βερύκοκα με τη ζάχαρη να κατεβάσουν τα υγρά τους, σαν ελαφρύ σιροπάκι και μετά να βράσουμε τη μαρμελάδα μας. Δεν το έκανα γιατί δεν είχα χρόνο όταν την έφτιαξα.


Στην αρχή έχουμε δυνατά το μάτι και ξαφρίζουμε καλά. Μετά συνεχίζουμε σε χαμηλή προς μέτρια θερμοκρασία για 1 ώρα περίπου και την αφήνουμε να σταθεί.


Την άλλη μέρα την ξαναβράζουμε σε χαμηλή φωτιά για 30 λεπτά και ρίχνουμε και το χυμό λεμονιού μέσα.

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΒΕΡΥΚΟΚΟ IMG_0019


Μοιράζουμε σε αποστειρωμένα βάζα και απολαμβάνουμε όπως θέλουμε.




Καλημέρα σας!
EfiK
EfiK
Moderator
Moderator

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4318
Τόπος : Αγ. Ανάργυροι
Registration date : 13/08/2009

http://epipantosepistitou-efik.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΒΕΡΥΚΟΚΟ Empty Απ: ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΒΕΡΥΚΟΚΟ

Δημοσίευση από sofia Τετ Ιουν 27, 2012 10:28 pm

Kαι του χρόνου, καλοφάγωτη. Εγώ μόλις τέλειωσα με μαρμελάδα ροδάκινο.
sofia
sofia
Supreme Member
Supreme Member

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1805
Registration date : 13/07/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης