delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ερώτηση για Κέικ με στέβια

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ερώτηση για Κέικ με στέβια Empty Ερώτηση για Κέικ με στέβια

Δημοσίευση από minios67 Παρ Ιουν 27, 2014 10:00 pm

Γεια σας
Φτιάχνω κέικ με τη συνταγή που έχει η συσκευασία από το αλεύρι των μύλων Αγίου Γεωργίου κι όλα πάνε μια χαρά. Το κέικ αυτό το φτιάχνω για να παίρνει η κόρη μου κολατσιό στο σχολείο της.
Επειδή πάσχω από ζαχαρώδη διαβήτη τύπου 2 προσπάθησα δύο φορές να φτιάξω την ίδια συνταγή με στέβια και είχα αποτυχία.
Συγκεκριμένα χρησιμοποίησα στέβια canderel σε κρυστάλλους που μοιάζει πολύ με ζάχαρη. Είναι σε συσκευασία 150γρ. αλλά γράφει ότι έχει την διπλάσια γλυκύτητα. Είναι ακριβή, σχεδόν 5€.
Η κανονική συνταγή απαιτεί 400γρ ζάχαρη, εγώ έβαλα 150γρ στέβια(ισοδύναμο 300γρ ζάχαρης) και 100γρ ζάχαρη. Ουσιαστικά η συνταγή μου περιείχε 1/4 ζάχαρη από την κανονική συνταγή.
Το κέικ δεν φούσκωσε όσο θα έπρεπε και παρέμεινε υγρό στον πυρήνα του παρ'ότι και τη δεύτερη φορά αύξησα αρκετά τον χρόνο ψησίματος.
Κατανοώ ότι η ζάχαρη εκτός από γευστικό συστατικό είναι και δομικό συστατικό του γλυκού.
Υπάρχει τρόπος να φτιάξω με στέβια κέικ της προκοπής;;;!
Ευχαριστώ.

minios67
New Member
New Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Registration date : 27/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερώτηση για Κέικ με στέβια Empty Απ: Ερώτηση για Κέικ με στέβια

Δημοσίευση από Rena Κυρ Ιουν 29, 2014 3:07 am

Kαλησπέρα. Δυστυχώς, όσες φορές δοκίμασα να φτιάξω κάτι με στέβια απογοητεύτηκα και από τη γεύση και από το αποτέλεσμα. Εδώ και καιρό χρησιμοποιώ το γλυκαντικό της Νatreen και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος, ώστε να χρησιμοποιείτε αποκλειστικά και μόνο στέβια, θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε το παραπάνω γλυκαντικό. Συνταγές με το συγκεκριμένο θα βρείτε αρκετές εδώ μια και το χρησιμοποιώ κι εγώ για τους ίδιους λόγους (βλ. ζαχαρώδης διαβήτης τύπου 2). Μια συνταγή για κέικ είναι αυτή Κέικ καρότου sugar free ή μη
Μπορείτε να φτιάξετε τη δική σας συνταγή με αντικατάσταση της ζάχαρης σε ίση αναλογία με Natreen. Προσοχή όμως μετρήστε με φλιτζάνι την ποσότητα γιατί τα γραμμάρια διαφέρουν (τα γλυκαντικά πάντα είναι ελαφρύτερα από την κανονική ζάχαρη). Η τιμή βέβαια είναι και σε αυτό αυξημένη γύρω στα 4,5 ευρώ.

Αν επιμένετε αποκλειστικά στη στέβια θα έλεγα να δοκιμάσετε να ψήσετε σε χαμηλότερη θερμοκρασία για περισσότερη ώρα. Σημαντικό επίσης είναι να μας πείτε αν χρησιμοποιείτε λάδι ή βούτυρο γιατί το λάδι πάντα κρατά πιο υγρό το κέικ. Ελπίζω να βοήθησα. Καλώς μας ήρθατε!
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερώτηση για Κέικ με στέβια Empty Απ: Ερώτηση για Κέικ με στέβια

Δημοσίευση από minios67 Δευ Ιουν 30, 2014 1:21 am

Γεια σας ξανά.
Χρησιμοποίησα στέβια γιατί είναι το πιο αθώο από τα γλυκαντικά(τουλάχιστον μέχρι τώρα).
Λόγο ότι χρησιμοποίησα και ζάχαρη(το 1/4 της κανονικής ποσότητας) το γευστικό αποτέλεσμα ήταν καλό. Αν το κέικ με ζάχαρη παίρνει βαθμό 10 το δικό μου γευστικά έπαιρνε 8-9. Τα 5γρ ζάχαρης που αντιστοιχούσαν σε κάθε κομμάτι είναι αμελητέα.
Χρησιμοποιώ Βιτάμ-μαργαρίνη (ότι προτείνει η συνταγή στο πακέτο).
Θα προσπαθήσω την επόμενη φορά με 180c και μισή ώρα περίπου περισσότερο χρόνο.(βλέποντας και κάνοντας). Αν πετύχει θα γράψω σχόλιο.
Η συνταγή είναι απλούστατη, όποιος θέλει γκουγκλάρει "κέικ βανίλιας μύλοι Αγίου Γεωργίου" και τη βρίσκει.
H stevia που χρησιμοποίησα αν και υπάρχει στο ράφι δεν υπάρχει στην Ελληνική ιστοσελίδα της canderel, είναι σε κόκκους-κρυστάλλους όπως η ζάχαρη σε συσκευασία ασκού που μοιάζει με τους ανταλλακτικούς ασκούς σαπουνιού για τα χέρια.

minios67
New Member
New Member

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 2
Registration date : 27/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερώτηση για Κέικ με στέβια Empty Απ: Ερώτηση για Κέικ με στέβια

Δημοσίευση από Rena Δευ Ιουν 30, 2014 2:49 am

Δε τη γνωρίζω καθόλου τη συγκεκριμένη ζάχαρη σε κρυστάλους. Είναι σίγουρο ότι κάνει για ψήσιμο? Γιατί κάποια είδη δεν ενδείκνυνται να χρησιμοποιηθούν σε υψηλές θερμοκρασίες.
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης