delicieuses
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κολοκύθια σούπα μου'πες

Πήγαινε κάτω

Κολοκύθια σούπα μου'πες Empty Κολοκύθια σούπα μου'πες

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 15, 2009 4:03 am

Κολοκύθια σούπα μου'πες Foto29409135


Υλικά:

500 γραμμάρια κολοκυθάκια
200 γραμμάρια πατάτες
1 μεγάλο καρότο
1 κρεμμύδι
2 σκελίδες σκόρδο
2 κουταλάκια του γλυκού ginger
ελαιόλαδο

Εκτέλεση:

Σε κατσαρόλα βάζουμε ελαιόλαδο και γυαλίζουμε το κρεμμύδι σε μέτρια φωτιά.Ρίχνουμε τα κολοκυθάκια και το καρότο κομμένα σε ροδέλες και τις πατάτες κομμένες σε κυβάκια!Όταν σωταριστούν (προσοχή να μη μαυρίσουν) ρίχνουμε ζεστό νερό μέχρι να σκεπαστούν τα λαχανικά.
Μετά από 20 περίπου λεπτά κατεβάζουμε από τη φωτιά και σουρώνουμε τα λαχανικά.Το ζωμό δεν τον πετάμε,τον κρατάμε στην άκρη.
Περνάμε τα λαχανικά από το μπλέντερ και βάζουμε τον πολτό στην κατσαρόλα.Τρίβουμε το φρέσκο τζίντζερ και το σκόρδο στον τρίφτη και τα ρίχνουμε στην κατσαρόλα μαζί με αλάτι και πιπέρι.Βάζουμε σε χαμηλή φωτιά και ρίνουμε λίγο, λίγο το ζωμό μέχρι να πετύχουμε ένα κρεμώδες αποτέλεσμα.
Αφήνουμε να πάρει 1-2 βράσεις, σβήνουμε τη φωτιά και ρίχνουμε λίγο ελαιόλαδο ακόμα.Τρώγεται και ζεστή και κρύα αυτή η σουπίτσα και είναι ένα πολύ ελαφρύ και μυρωδάτο βραδυνό ή και μεσημεριανό γεύμα!!
Αν θέλετε μπορείτε να βάλετε και κρέμα γάλακτος, αλλά τότε δεν θα είναι ελαφριά η σουπίτσα.Με το άμυλο της πατάτας δένει μια χαρά.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κολοκύθια σούπα μου'πες Empty Απ: Κολοκύθια σούπα μου'πες

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 15, 2009 4:04 am

Αύριο θα ανέβω για μερικές μέρες στην Αθήνα.Δεν θα έχω pc, αλλά θα μπαίνω στα κλεφτά από της αδελφής μου.Δεν μπορούσα όμως να φύγω και να σας αφήσω χωρίς κολοκυθοσυνταγή!!! kiss

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κολοκύθια σούπα μου'πες Empty Απ: Κολοκύθια σούπα μου'πες

Δημοσίευση από Rena Δευ Ιουν 15, 2009 10:04 am

Koλοκυθιών συνέχεια λοιπόν Smile Μπράβο Λίλα και υγιεινό και ελαφρύ. Το τζίντζερ πρέπει να του δίνει ιδιαίτερη γεύση. Ευχαριστούμε flower
Rena
Rena
Admin
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8812
Registration date : 08/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κολοκύθια σούπα μου'πες Empty Απ: Κολοκύθια σούπα μου'πες

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 15, 2009 11:28 am

Λίλα θα τη φτιάξω σίγουρα. Αλλά λέω να αποφύγω το σκορδάκι τι λες?
Αν δε με διαβάσεις σήμερα θα μου τα πεις από κοντά. Το πιο πιθανό μέχρι τώρα είναι να είμαι στην παρέα σας. Φιλιά πολλά kiss

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κολοκύθια σούπα μου'πες Empty Απ: Κολοκύθια σούπα μου'πες

Δημοσίευση από ???????? Δευ Ιουν 15, 2009 10:47 pm

Mου αρέσουν πολυ οι τίτλοι σου Λίλα χαχα. Ωραία η σουπιτσα σου.

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης